Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe opłaty w szpitalach. Wiele osób nie wie, za co trzeba płacić
Martyna Pałka
Martyna Pałka 14.04.2024 21:26

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Wiele osób nie wie, za co trzeba płacić

szpital
fot. Pixabay

Pobyt w szpitalu zawsze wiązał się ze stresem i nieprzyjemnościami. Teraz jednak okazało się, że nawet jeśli wybierzemy pobyt w placówce z NFZ, będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Za co będziemy musieli dopłacić podczas naszego kolejnego leczenia?

Zmiany w szpitalach w Polsce

Pobyt w szpitalu nigdy nie należy do przyjemności. Pomimo faktu, że wiele osób wybiera prywatną placówkę, o wiele większym zainteresowaniem cieszą się szpitale, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chociaż za sam pobyt w tym miejscu nie zapłacimy nawet złotówki, okazało się, że istnieje kilka sytuacji, w których będziemy zmuszeni do dopłacenia za naszą usługę.

Warto podkreślić, że za samo przyjęcie do szpitala oraz wykonane badania nie zapłacimy nawet grosza. Większość pacjentów doskonale wie, że podczas takich wizyt płatna jest między innymi telewizja w sali. Okazało się jednak, że istnieją inne usługi szpitalne, za które przyjdzie nam zapłacić.

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków? Ministra wskazała termin Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

Za co będziemy musieli dopłacić w szpitalu?

Niektórzy są przekonani, że podczas pobytu w szpitalu z funduszem NFZ dopłacić trzeba, aby znaleźć się w sali jednoosobowej. Nie zawsze jednak występuje taka konieczność. W zależności od sal oraz liczby pacjentów czasami może nam uda się dostać taki pokój bez konieczności dopłacania za niego.

Inaczej jest jednak w przypadku, gdy potrzebujemy, aby placówka wystawiła nam specjalny dokument medyczny. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy domagamy się kopii dokumentacji. Nie są to jednak wysokie koszty, ponieważ od 31 maja 2024 roku wynoszą one około 0,53 złotych za jedną stronę kopii, 3,02 złotych za elektroniczny wydruk danych oraz 15,08 złotych za odpis dokumentacji.

ZOBACZ TEŻ: Znana firma zamyka swój ostatni sklep w Polsce. Czas tylko do 27 kwietnia.

Kiedy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami w szpitalu?

Kolejnym przykładem płatności, z jaką musimy się liczyć podczas pobytu w szpitalu z podpisanym kontraktem z NFZ, jest opłata za Internet. Nie wszystkie placówki mają płatny dostęp do wifi, jednak w większości przypadków nie jest to darmowa usługa. Wszystkie zależy od miejsca, w którym będziemy się leczyć.

Dodatkowo płatny jest również dojazd do szpitala. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach płatny jest również parking, na którym mamy możliwość pozostawienia swojego samochodu. Warto również zorientować się, jak jest w przypadku, gdy chcemy, aby na noc została z nami osoba towarzysząca. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy chcą mieć oko na swoją pociechę.