Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.04.2024 19:29

Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

dowód osobisty
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Jeśli masz dowód osobisty, który wydany został po 2019 roku, to jest duże prawdopodobieństwo, że widnieje na nim symbol, którego znaczenie jest dla wielu Polaków nieznane. Ma on tymczasem ważną funkcję, która sprawia, że przed posiadaczami dowodu otwierają się zupełnie nowe możliwości. 

Tajemniczy znak na dowodzie osobistym

Na dowodach wydanych po 2019 roku w prawym górnym rogu, obok „PL” wpisanego we flagę Unii Europejskiej może widnieć specyficzny znak. Jest to prostokąt przecięty w połowie poziomą linią, a na jego środku znajduje się koło. Bynajmniej nie jest to tylko ozdoba czy zabezpieczenie.

Znak ten informuje nas, że dowód osobisty, na którym widnieje, ma swój cyfrowy ekwiwalent. Oznacza to, że równocześnie z fizycznym dowodem osobistym funkcjonuje już e-dowód, cyfrowy odpowiednik, który może być wykorzystywany w internecie.

ZUS zachęca do pobrania mLegitymacji. Zrobiło to już prawie 700 tys. osób

Możliwości e-dowodu

E-dowód może być używany jako metoda uwierzytelnienia w usługach cyfrowych administracji publicznej. Wszędzie tam, gdzie dostępna jest metoda potwierdzenia tożsamości poprzez Profil Zaufany czy bankowość elektroniczną, skorzystać możemy także z cyfrowej wersji dowodu osobistego.

Mowa więc o przeglądarkowej wersji aplikacji mObywatel, e-Urzędzie Skarbowym, cyfrowych usługach dostępnych na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wielu innych aplikacji oferowanych w ramach cyfrowych usług publicznych. Nie oznacza to jednak, że zawsze e-dowód będzie najwygodniejszą metodą.

Jak korzystać z e-dowodu?

Do uwierzytelniania nie są bowiem wykorzystywane dane dowodu, lecz moduł NFC (komunikacja bliskiego pola), taki sam jak znajduje się w kartach płatniczych umożliwiających płatności zbliżeniowe. Aby więc zalogować się do cyfrowych usług publicznych, trzeba dysponować czytnikiem, który przekaże dane z dowodu do oprogramowania.

Dostępność modułów NFC w laptopach jest bardzo rzadka, korzystać można z osobnych czytników peryferyjnych. Na szczęście jest także aplikacja eDO, dzięki której e-dowód możemy zeskanować z użyciem smartfonu. Trudno jednak wyjaśnić po co, skoro za pomocą tego samego smartfonu możemy się zalogować aplikacją mObywatel.