Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Fiskus będzie kontrolował Polaków w sieci. Decyzja już zapadła
Martyna Pałka
Martyna Pałka 14.04.2024 19:23

Fiskus będzie kontrolował Polaków w sieci. Decyzja już zapadła

dokumenty
fot. Canva

W sieci pojawiły się informacje na temat rzekomego narzędzia, jakie otrzyma Urząd Skarbowy i które będzie służyć mu do inwigilacji ludzi w Internecie. Wszystko z powodu zmian w polityce firmy Vinted. Od 1 lipca wszystkie platformy będą musiały raportować działania swoich klientów.

Zmiany w firmie Vinted zasiały niepokój

Jakiś czas temu popularna platforma Vinted poprosiła swoich klientów o potwierdzenie listy transakcji, jakich dokonali za ich pośrednictwem. Wszystko dlatego, że już niedługo firma będzie musiała rozliczyć się z tego przed Urzędem Skarbowym.

Okazało się, że od 1 lipca podobny obowiązek będzie spoczywał na wszystkich platformach, za pomocą których można dokonać zakupów internetowych. Zmiany, jakie będą mieć miejsce, zaniepokoiły wielu internautów. W końcu głos w tej sprawie zabrał szef resortu finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z Radiem Zet.

Ważny komunikat PKO BP. Chodzi o hasła wszystkich klientów Znana firma zamyka swój ostatni sklep w Polsce. Czas tylko do 27 kwietnia

Szef resortu finansów o zmianach w polityce platform

Polityk wypowiedział się na temat tego, czego klienci sklepów internetowych mogą spodziewać się w ciągu nadchodzących kilku miesięcy. Andrzej Domański zaznaczył, że nałożenie DAC7 spowodowane jest tym, że obecnie większość transakcji dzieje się właśnie w sieci.

Musimy walczyć z nieuczciwą konkurencją, która ma miejsce w internecie. Żadnej inwigilacji kupujących w internecie nie będzie. Mówimy o obowiązku raportowania transakcji sprzedaży  - powiedział w programie Radia Zet szef resortu finansów.

Obowiązek ten ma dotyczyć jedynie osób, które w ciągu roku dokonają łącznie ponad 30 zakupów na kwotę przekraczającą 2000 euro. Wyjaśnił również, że jest to unijna inicjatywa, a Polska powinna zastosować się do niej już od 1 stycznia 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ: Czy brązowe jajka znikną ze sklepów? Rewolucja w supermarketach.

Czego dotyczą nowe przepisy?

Nowe przepisy będą dotyczyć sprzedawców, którzy funkcjonują na platformach pośredniczących w handlu. Obowiązek raportu zostanie nałożony na operatorów tych serwisów, którzy udostępnią je sprzedawcą i tym samym umożliwią im dokonanie transakcji.

Dzięki temu będziemy mogli w dalszym ciągu świadczenie usług, kupno i sprzedaż towarów, udostępnianie środków transportu, nieruchomości oraz ich części. Oznacza to, że nowa polityka zostanie zastosowana w wielu popularnych aplikacjach i serwisach, które wykorzystujemy każdego dnia.