Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Obliczyli, jaką dostanie emeryturę
Martyna Pałka
Martyna Pałka 14.04.2024 23:10

Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Obliczyli, jaką dostanie emeryturę

pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Dziennikarze Business Insider postanowili sprawdzić, czy milion odprowadzany w składach na emeryturę może mieć przełożenie na komfort finansowy w przyszłości. Niestety, wyniki ich badań nie napawają optymizmem. 

Czy miliony odkładane na emeryturę mogą zmienić przyszłość?

Pomimo faktu, że milion wydaje się ogromną i ciężką do zdobycia sumą, w Polsce nie brakuje osób, które mogą pochwalić się takimi funduszami. Według danych z grudnia 2022 roku w naszym kraju mamy takich ludzi nawet 144 tysiące. 

Co więcej, liczba takich osób może jeszcze bardziej wzrosnąć, ponieważ wynagrodzenia większości Polaków z roku na rok są coraz wyższe, a wraz z nimi wyższe są składki, jakie odkładają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z takim obrotem spraw dziennikarze “Business Insider” postanowili przeanalizować, jak prezentuje się sytuacja osób tak zamożnych.

Wielu Polaków dostanie pieniądze na konta. Powinny być do 15 kwietnia Zacznie się już w poniedziałek. Biedronka ma setki produktów w niskich cenach

Dziennikarze analizują sytuację milionerów w Polsce

Okazało się, że sytuacja wcale nie jest tak pozytywna, jak mogłoby się wydawać. Dziennikarze “Business Insider” zauważyli, że nawet tak znaczna suma w postaci składek nie przełoży się na opłacalną w przyszłości emeryturę.

O swojej historii opowiedział pewien mężczyzna, który przez 38 lat odkładał pieniądze. Okazało się, że 63-latek ma jeszcze dwa lata pracy, które przy utrzymaniu średniego wynagrodzenia wynoszącego około 6,5 tysiąca mogą złożyć się na sumę sięgającą około 1,25 milionów. Niestety, nie przekłada się to na prognozowane świadczenia emerytalne.

ZOBACZ TEŻ: Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Ile wynosi emerytura milionerów w Polsce?

Niestety, nawet sytuacja osób tak zamożnych nie prezentuje się rewelacyjnie po skorzystaniu z kalkulatora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nawet w przypadku emerytów “milionerów” nie można mówić o zaskakująco wysokiej kwocie świadczenia, jakie można otrzymać po zakończeniu pracy.

Jak wskazują dane zebrane przez dziennikarzy, w momencie odejścia z pracy w wieku 65 lat wskazanemu wyżej mężczyźnie będzie przysługiwać około 6 tysięcy złotych świadczenia. Jedyną opcją, aby zwiększyć tę sumę, jest przedłużenie okresu zatrudnienia. Wtedy wysokość emerytury mogłaby wzrosnąć nawet do 10 tysięcy złotych.