Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1500 zł w ramach nowego świadczenia. Niektórzy dostaną 400 zł więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 08:28

Nawet 1500 zł w ramach nowego świadczenia. Niektórzy dostaną 400 zł więcej

Rodzice, dziecko
Fot. Pixabay/MabelAmber

Już wkrótce rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe dofinansowanie w postaci nowego świadczenia - tzw. babciowego. Wsparcie będzie wypłacane w wysokości 1500 złotych miesięcznie, a niektóre rodziny otrzymają 400 zł więcej. Komu należy się wyższa kwota?

Będzie nowe świadczenie finansowe dla rodziców

Wprowadzenie nowego wsparcia finansowego dla rodziców było jednym z głównych postulatów wyborczych Koalicji Obywatelskiej. W ubiegłym tygodniu okazało się, że obietnica zostanie spełniona i rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający świadczenie.

“Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowe to dodatkowe pieniądze dla rodziców dzieci między 12. a 35. miesiącem życia. Wsparcie ma na celu sfinansowanie opieki nad dziećmi w czasie, by rodzice nie musieli rezygnować z zatrudnienia. 

Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Wypłata babciowego już wkrótce

Nowe świadczenie będzie przyznawane w trzech wariantach: “aktywni rodzice w pracy”, “aktywni rodzice w żłobku” i “aktywni rodzice w domu”. Ostatnio premier Donald Tusk zapowiedział, że dofinansowanie na opiekę nad dziećmi ma być wypłacane już od 1 października.

Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu - przekazał premier Donald Tusk podczas jednej z ostatnich konferencji. 

Te rodziny mogą liczyć na dodatkowe 400 zł do babciowego

W ramach świadczenia “aktywni rodzice w pracy” beneficjenci otrzymają 1500 złotych. Jak się okazuje, niektóre rodziny będą mogły liczyć na wypłatę w podwyższonej wysokości. 

Chodzi tutaj o rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy dostaną o 400 złotych więcej. Oznacza to, że co miesiąc na ich konta będzie trafiać 1900 złotych. Wprowadzenie nowego wsparcia finansowego ma kosztować budżet państwa około 8,8 mld złotych.

Zobacz także: Koniec ze składkami ZUS? Szykują się duże zmiany dla jednej grupy