Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W ten sposób podwyższysz swoją emeryturę. Wystarczy jeden dokument
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 12:33

W ten sposób podwyższysz swoją emeryturę. Wystarczy jeden dokument

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Wielu seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne. Jak się okazuje, emeryci mają możliwość podwyższenia swoich comiesięcznych wypłat. Wystarczy tylko, że dostarczymy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeden dokument, który umożliwi ponowne przeliczenie emerytury. 

Sporo seniorów otrzymuje groszowe emerytury

Wielu emerytów otrzymuje niskie świadczenia emerytalne, które nie wystarczają im na zapewnienie sobie podstawowych potrzeb. Przeciętna emerytura w Polsce wynosi 3500 złotych miesięcznie, a kwota ta nie sięga nawet połowy przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. 

Okazuje się, że seniorzy w prosty sposób mogą podwyższyć swoje comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektórzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że należy im się wyższa emerytura.

Zobacz także: Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków. Mandaty sięgają nawet 50 tys. zł

Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Seniorzy mają szansę na podwyższenie emerytury

Reforma, która weszła w życie w 1999 roku spowodowała niemałe zamieszanie w emeryturach. Jak się okazuje, osoby, które pracowały w latach 90. mogą mieć pewne braki w dokumentacji. Jeśli ktoś był zatrudniony przed reformą, ale nie ma świadectwa pracy za ten okres, to otrzymuje teraz niższe wypłaty.

W takim przypadku istnieje szansa na ponowne przeliczenie emerytury, które może zapewnić wielu osobom podwyższenie świadczenia finansowego. W tym celu ZUS musi otrzymać odpowiedni dokument

Dostarczysz do ZUS jeden dokument i emerytura pójdzie w górę

Jeśli senior nie dostarczył jakiegoś świadectwa pracy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to powinien uzupełnić dokumentację. Jeśli zakład pracy wciąż istnieje, to nie powinno być większego problemu z uzyskaniem odpowiedniego dokumentu.

Nieco trudniej będą miały osoby, które potrzebują świadectwa pracy od firmy, która już nie funkcjonuje. W takiej sytuacji należy udać się do archiwum następców prawnych zakładu. Jeżeli dostarczymy dokument do ZUS-u, to świadczenie zostanie ponownie przeliczone i istnieje szansa, że już następny przelew będzie wyższy