Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zmiany w cenach prądu. Kluczowa decyzja jeszcze w kwietniu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.04.2024 22:09

Zmiany w cenach prądu. Kluczowa decyzja jeszcze w kwietniu

pieniądze, kable
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało tylko do końca czerwca bieżącego roku. Później rachunki za energię elektryczną będą wyższe. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska wyznała, że do końca kwietnia rząd podejmie kluczową decyzję ws. cen prądu. 

Ceny prądu zamrożone tylko w pierwszej połowie roku

Zamrożenie cen energii elektrycznej było wsparciem dla Polaków w czasach szalejącej inflacji. W ubiegłym roku Polacy nie musieli martwić się o wyższe rachunki, bo obowiązywała rządowa tarcza antyinflacyjna. 

Przez pewien czas dyskutowano, czy takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone także w 2024 roku. Rząd podjął wówczas decyzję, że ceny prądu będą zamrożone, ale tylko przez pierwsze sześć miesięcy. 

Zobacz także: W ZUS padł rekord. Tyle wyniosła największa podwyżka emerytury

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

Do końca kwietnia rząd podejmie ostateczną decyzję

Ostatnio opublikowano projekt ustawy, który zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną. Jak podkreśliła Paulina Henning-Kloska w programie “Rozmowy Piaseckiego” na antenie TVN24, maksymalna stawka za prąd w drugiej połowie tego roku ma być ustalona na poziomie 500 złotych za MWh. Wspomniała również, że decyzja w tej sprawie zapadnie do końca kwietnia.

Na ten moment ustawa jest procedowana na poziomie Komitetu Stałego Rady Ministrów i rząd podejmie decyzję w sprawie projektu do końca miesiąca - poinformowała ministra klimatu i środowiska na antenie TVN24.

Będzie wsparcie finansowe dla Polaków. Dla kogo bon energetyczny?

Ostatnio poinformowano również, że zostanie wprowadzona nowa forma wsparcia dla odbiorców energii w postaci bonu energetycznego. Projekt ustawy w tej sprawie zakłada, że świadczenie będzie wynosiło 300 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 400 złotych dla 4-5 osobowego gospodarstwa i 600 złotych dla gospodarstw 6 i więcej osobowych.

Należy jednak pamiętać, że takie wsparcie finansowe trafi do osób, które spełnią odpowiednie warunki. Dochody w gospodarstwie jednoosobowym nie mogą być wyższe niż 2500 złotych, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych próg zarobkowy będzie wynosił 1700 złotych na osobę.