Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiemy, ile wyniesie bon energetyczny. Jest projekt ustawy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.04.2024 10:34

Wiemy, ile wyniesie bon energetyczny. Jest projekt ustawy

przedłużacz, prąd, gniazdko
Fot. Pixabay/Bru-nO

Podwyżki cen prądu coraz bliżej, podobnie jak wprowadzenie zapowiadanego przez rząd bonu energetycznego. Komu będzie przysługiwało świadczenie i ile wyniesie? Projekt ustawy zdradza, ile pieniędzy dostaną Polacy.

Tyle zapłacimy za prąd

Niższe ceny energii elektrycznej będą utrzymywać się jeszcze tylko przez nieco ponad dwa miesiące. Później minie termin obowiązywania ustawy uchwalonej pod koniec ubiegłego roku i po 1 lipca Polacy zobaczą wyższe rachunki. W drugiej połowie roku cena maksymalna prądu ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych - obecnie jest to 412 zł netto za 1 MWh. Nieco wyższą cenę, bo 693 zł za MWh, zapłacą jednostki samorządu, podmioty użyteczności publicznej, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Sprzedawcy prądu mają otrzymać rekompensatę z tytułu stosowania się do ustalonej ceny maksymalnej, a część odbiorców bon energetyczny. Ile wyniesie ta forma finansowego wsparcia i kto może na nią liczyć?
 

Pożyczasz pieniądze krewnym? Musisz uważać, urząd może nałożyć karę

Bon energetyczny - dla kogo?

Chociaż samo wprowadzenie bonu energetycznego zapowiadano już od jakiegoś czasu, dopiero projekt ustawy ujawnił, ile pieniędzy dostaną Polacy. Rozwiązanie to ma przede wszystkim być wsparciem finansowym dla emerytów, ale nie tylko. Bon energetyczny trafi do wszystkich, którzy najbardziej odczują podwyżki cen, czyli, w rozumieniu ustawy, do osób, które nie przekroczą limitu dochodów:

  • 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Powyżej tych kwot będzie obowiązywała zasada ”złotówka za złotówkę”.

Ile wyniesie bon energetyczny?

Dokładne sumy zależeć będą nie tylko od dochodów osiąganych na osobę w gospodarstwie domowym, ale również od liczby domowników i źródła ogrzewania. ”Podstawowe” dofinansowanie, jak czytamy w projekcie ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ma wynieść 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. Dla 2- i 3-osobowego gospodarstwa domowego ma być to już 400 zł, dla 4- i 5-osobowego: 500 zł, a dla co najmniej 6-osobowego: 600 zł.

Jeśli natomiast energia elektryczna stanowi główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego i zostało to zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, domownikom należy się wyższa kwota wsparcia:

  • 600 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego;
  • 800 zł dla 2-3 osobowego gospodarstwa domowego;
  • 1000 zł dla 4-5 osobowego gospodarstwa domowego;
  • 1200 zł dla 6-osobowego lub większego gospodarstwa domowego.

Źródło: Radio Zet