Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W ZUS padł rekord. Tyle wyniosła największa podwyżka emerytury
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.04.2024 21:34

W ZUS padł rekord. Tyle wyniosła największa podwyżka emerytury

seniorzy, pieniądze, list z ZUS-u
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Jak co roku, w marcu odbyła się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych i seniorzy otrzymują teraz wyższe wypłaty. Okazuje się, że w ZUS padł rekord. Wiadomo, ile wyniósł największy wzrost emerytury. Przedstawiamy szczegóły.

Od marca emeryci otrzymują wyższe świadczenia

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka ma przynajmniej częściowo zrekompensować rosnące koszty utrzymania, więc jej poziom jest wyliczany w oparciu o inflację czy przeciętne wynagrodzenie.

Tegoroczna waloryzacja podwyższyła wszystkie emerytury, renty i rozmaite dodatki 0 12,12 procent. W efekcie tej podwyżki emerytura minimalna wzrosła z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto, czyli prawie o 200 zł. 

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

Ten senior otrzymuje największą emeryturę w kraju

Wysokość emerytury zależy od naprawdę wielu różnych czynników. Przeciętne świadczenie w naszym kraju wynosi zaledwie 3500 złotych, choć niektórzy otrzymują znacznie niższe kwoty. Są oczywiście też seniorzy, którzy mogą liczyć na naprawdę pokaźne sumy. 

Najwyższa emerytura w Polsce trafia do mężczyzny, który przepracował dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Co więcej, przez cały ten czas ani razu nie skorzystał ze zwolnienia lekarskiego. Przestał pracować dopiero w wieku 86 lat. Wysokość jego emerytury zwala z nóg. 

Rekordowy wzrost emerytury po waloryzacji. Znamy kwotę

Wcześniej wspomniany senior do niedawna pobierał emeryturę w wysokości ponad 43 tysięcy złotych. Marcowa podwyżka sprawiła, że wysokość jego świadczenia mocno poszła w górę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował “Interię Biznes”, że podwyżka dla tego emeryta wyniosła aż 5261 złotych. Jak się okazuje, był to rekordowy wzrost emerytury podczas tegorocznej waloryzacji. Teraz ZUS wypłaca mężczyźnie dokładnie 48 673,53 zł miesięcznie. 

Zobacz także: Prosty sposób na tańszą majówkę w polskich górach. Oszczędność to nawet 18 proc.