Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zbliża się kluczowy termin. Chodzi o 800 plus
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.04.2024 18:59

Zbliża się kluczowy termin. Chodzi o 800 plus

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Już za nieco ponad tydzień minie ostateczny termin składania wniosków przez rodziców pobierających 800 plus. ZUS nie będzie czekać ani jeden dzień dłużej. Niektórzy rodzice powinni jednak przesłać nie jeden, ale aż dwa wnioski. Jak to zrobić?

Czas tylko do 30 kwietnia

Jeszcze tylko do przyszłego wtorku trwa nabór wniosków o przyznanie świadczenia na dziecko, znanego powszechnie jako ”800 plus”. Nowy okres rozliczeniowy także zbliża się wielkimi krokami. Rozpocznie się już 1 czerwca, a zakończy 31 maja  2025 roku. Właśnie dlatego rodzice, którzy jeszcze nie przesłali wniosku do ZUS, powinni się pospieszyć. W przeciwnym razie nie otrzymają pieniędzy lub dostaną je z opóźnieniem.

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Co bardzo ważne, wnioski o świadczenie na dziecko nie są przyjmowane drogą tradycyjną. Osoby ubiegające się o przyznanie 800 plus mogą więc zrobić to wyłącznie elektronicznie. Umożliwiają to cztery sposoby:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • aplikacja mobilna mZUS – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL,
  • portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczna.
     

Ci rodzice muszą złożyć aż dwa wnioski

Większość rodziców składa wniosek jako prośbę o przedłużenie przyznawane w przeszłości świadczenia. Wiele osób jednak ubiega się o 800 plus po raz pierwszy — przede wszystkim w sytuacji, kiedy dziecko dopiero przyszło na świat. Właśnie dlatego osoby, które po raz pierwszy lub kolejny zostały rodzicami pod koniec obecnego okresu rozliczeniowego, tj. przed 31 maja 2024 roku, powinny złożyć dwa wnioski: na okres świadczeniowy 2023/2024 oraz 2024/2025.

Informacja o przyznaniu świadczenia trafi do rodziców i opiekunów poprzez profil PUE ZUS, niezależnie od tego, czy właśnie z niego skorzystaliśmy, wypełniając wniosek.

źródło: business insider