Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek rodzinny do zmiany? Wkrótce świadczenie może wzrosnąć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 19.04.2024 18:05

Zasiłek rodzinny do zmiany? Wkrótce świadczenie może wzrosnąć

rodzina, pieniądze
Fot. Pixabay/MabelAmber, materiały własne

Oprócz 800 plus, część rodziców otrzymuje również wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego. Okazuje się, że prawdopodobnie wkrótce w świadczeniu zajdą spore zmiany i polskie rodziny będą mogły liczyć na podwyższenie ważnego zasiłku. 

Zasiłek rodzinny otrzymają osoby, które spełnią warunki

Polskie rodziny mogą liczyć na kilka różnych form wsparcia finansowego. Jedną z nich jest 800 plus, które należy się na dzieci do 18. roku życia, bez konieczności spełnienia żadnych innych warunków. Rodzicom należy się także zasiłek rodzinny, który w przeciwieństwie do 800 plus nie jest wypłacany wszystkim.

W przypadku tego wsparcia obowiązują limity zarobkowe. Dochód na jedną osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 674 zł. W przypadku rodzin, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, próg wynosi 764 zł. Warto dodać, że zasiłek rodzinny można łączyć z 800 plus. 

Ważne wieści dla seniorów, taki przelew z ZUS wpłynie na ich konta. Chodzi o 13. emeryturę

Tyle wynosi aktualnie zasiłek rodzinny

Nie wszyscy rodzice otrzymują zasiłek rodzinny w takiej samej kwocie. Wysokość świadczenia zależy bowiem od tego, ile lat ma dziecko. Na pociechę w wieku do 5 lat należy się 95 złotych miesięcznie. Jeżeli dziecko ma od 5 do 18 lat, to zasiłek wynosi 124 zł. Możliwe jest także pobieranie świadczenia na dziecko do ukończenia 21. roku życia, jeśli kontynuuje naukę.

Co ważne, jeśli limity zarobkowe zostały przekroczone, to pieniądze zostaną wypłacone, ale rodzice otrzymają mniejszą sumę. Wysokość zasiłku rodzinnego zostanie wówczas zmniejszona w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. 

Będzie podwyżka zasiłku rodzinnego?

Jak się okazuje, rodzice mogą wkrótce otrzymać wyższe wypłaty w ramach zasiłku rodzinnego. Portal infor.pl przekazał, że Rada Dialogu Społecznego zajmie się podwyższeniem stawek świadczenia i ma na to czas do 15 czerwca. Jeżeli tego nie zrobi, to sprawa trafi w ręce rządu, który w drodze rozporządzenia zwiększy zasiłek rodzinny. Obecna wysokość wsparcia może ulec zmianie już w sierpniu 2024 roku.

Zobacz także: Tego rejestracja medyczna nie może Ci odmówić. Mało który pacjent o tym wie