Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne wieści dla seniorów, taki przelew z ZUS wpłynie na ich konta. Chodzi o 13. emeryturę
Michał Górecki
Michał Górecki 19.04.2024 08:39

Ważne wieści dla seniorów, taki przelew z ZUS wpłynie na ich konta. Chodzi o 13. emeryturę

ZUS
fot. WikimediaCommons/Henryk Borawski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już w piątek 20 kwietnia zacznie rozsyłanie przelewów, które trafią do blisko 7 milionów Polaków. Chodzi o wypłatę kultowej już w naszym kraju 13. emerytury. Wiadomo, jakie kwoty zasilą domowe budżety Polaków. 

Trzynaste emerytury 2024. Ruszyły wypłaty

W tym roku wypłata “trzynastek” rusza w kwietniu i będzie dystrybuowana wraz z podstawowym (uprawniającym do otrzymania “trzynastki”) świadczeniem, czyli 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. W sumie 6,6 mln osób otrzyma przelewy na łączną sumę 11 mld zł., ale bynajmniej nie oznacza to, że każdy dostanie tyle samo. Ile realnie będą wynosiły trzynaste emerytury?

 

Dopłaty dla 145 tys. polskich rodzin. Ogromne pieniądze starczą na dwa lata

Trzynasta emerytura 2024 wypłaty. Ile wpłynie na konto?

O ile świadczenie trzynastej emerytury jest stałą kwotą i wynosi 1789,96 zł. brutto, o tyle naliczenie podatku następuje już w sposób zróżnicowany.

13. emerytura jest opodatkowana i oskładkowana na zasadach ogólnych, przyjętych przy świadczeniu emerytalno-rentowym. Oznacza to, że nie wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają taką samą kwotę netto - wyjaśnia cytowany przez PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Rzecznik punktuje też zakresy sum, jakie otrzymają emeryci. Przykładowo, dla osoby, która regularnie otrzymuje emeryturę w wysokości ok. 1800 zł, “trzynastka” netto wyniesie ok. 1490 zł. Emeryci ze świadczeniem nieco wyższym, ok. 2,5 tys. zł., w ramach “trzynastki” otrzymają już 1406 zł.
 

Ruszyła wypłata dodatkowych emerytur. Komu przysługuje?

ZUS wypłaca dodatkową transzę emerytur każdemu, kto 31 marca br. (ostatniego dnia przed kwietniem) miał prawo do świadczenia emerytalnego. Dotyczy to wszystkich rodzajów świadczeń emerytalnych: pomostowej, okresowej kapitałowej, częściowej, czy też renty z tyt. niezdolności do pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aby otrzymać dodatkowe, trzynaste świadczenie, nie trzeba składać wniosku ani raportować o uprawnieniu - ZUS przesyła pieniądze automatycznie każdemu uprawnionemu.

Nie przegap: ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile