Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle trzeba zarabiać, by dostać 4 tys. złotych emerytury. Są wyliczenia
Michał Górecki
Michał Górecki 19.04.2024 15:44

Tyle trzeba zarabiać, by dostać 4 tys. złotych emerytury. Są wyliczenia

pieniądze
Iberion

Emerytura równa 4 tys. złotych netto to dla wielu wciąż poziom nieosiągalny, w gwarantujący spokojne życie. Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać takie świadczenie po przejściu na emeryturę? 

4 tys. złotych emerytury. Ile trzeba zarabiać?

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1780,96 zł. brutto - a to i tak kwota, która wzrosła po waloryzacji w 2024 r. (wcześniej 1588,44 zł.). Pracującym w warunkach minimalnego wynagrodzenia równego 4242 zł. brutto (a od lipca 4,3 tys. zł.), trudno wyobrazić sobie samodzielne życie za tego rodzaju pieniądze. Ile trzeba zarabiać, by emerytura wynosiła nie 1700 zł., a 4 tys.?

Mało kto zna to świadczenie, nawet 620 zł z ZUS. Trzeba spełnić pewne warunki

Kalkulator ZUS bezlitosny: emerytura 4 tys. zł?

“Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że na nowych stronach PUE ZUS udostępniono darmowe narzędzie do przeprowadzenia własnej kalkulacji emerytalnej. Wynika z niego, że w obecnych warunkach, aby emerytura wyniosła 4 tys. zł netto, statystyczny 40-letek musiałby generować dochód w wysokości 9 tys. zł. netto, przy założeniu, że przeszedłby na emeryturę w wieku 65-lat, czyli najszybciej, jak jest to możliwe.

W tym kontekście DGP przelicza podobne warunki dla kobiet, precyzując że mężczyźni muszą mieć wypracowane min. 25 lat stażu ubezpieczeniowego, a kobiety - 20 lat, przy emeryturze od 60. roku życia. Wpływa to na konieczne zarobki kobiety, które wynosiłyby 11 tys. zł. netto

Druga waloryzacja emerytur

Wciąż ważą się losy drugiej waloryzacji w skali roku, zapowiadanej w trakcie kampanii wyborczej - ta zostanie naliczona, jeżeli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Na razie, z dużą dozą ostrożności, można przewidywać, że się to nie wydarzy, bo z początkiem roku inflacja spadała: ze stycznia (3,9 proc.) do lutego (2,8 proc.).