Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało kto zna to świadczenie, nawet 620 zł z ZUS. Trzeba spełnić pewne warunki
Michał Górecki
Michał Górecki 19.04.2024 14:37

Mało kto zna to świadczenie, nawet 620 zł z ZUS. Trzeba spełnić pewne warunki

Pieniądze, świadczenie
Zdjęcie przez formularz PxHere

Z 533,30 zł. do 620,36 zł. wzrósł właśnie stały dodatek ZUS dla sieroty zupełnej. Co to za świadczenie i kto jest do niego uprawniony?

ZUS waloryzuje świadczenia. Dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek dla sieroty zupełnej to pieniądze, które należą się osobie, której oboje rodziców nie żyje. To świadczenie ZUS, które - podobnie jak emerytury czy renty - jest corocznie waloryzowane, czyli jego wartość zostaje wyrównana do poziomu m.in. wysokości przeciętnego wynagrodzenia. 

Na skalę waloryzacji wpływa szereg czynników - jak choćby średnioroczny wskaźnik cen i towarów czy poziom inflacji, ostatecznie jednak waloryzacja odpowiada za zachowanie siły nabywczej danego świadczenia. Dodatek dla sieroty zupełnej to środki wypłacane osobom pobierającym zasiłek rodzinny - należy się dzieciom, które straciły oboje rodziców, ale też takim, których ojciec pozostaje nieznany. To świadczenie w marcu br. wzrosło. Ile teraz wynosi i jak o nie zabiegać?

Tego rejestracja medyczna nie może Ci odmówić. Mało który pacjent o tym wie

Dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł. Jak złożyć wniosek?

Od marca br. dodatek dla sieroty zupełnej wynosi już 620 zł. (+67 zł. względem poprzedniej stawki 553 zł.). Aby stać się jego beneficjentem dziecko (lub pełnomocnik) musi złożyć do ZUS wniosek obejmujący potwierdzenie zgonu rodziców, formularz ERRD i akt urodzenia, który w przypadku nieznanej tożsamości ojca potwierdzi ten fakt. ZUS podejmie decyzję w 30 dni od doręczenia, a od decyzji przysługuje odwołanie.

Dodatek dla sieroty zupełnej. Do jakiego wieku obowiązuje?

Świadczenie może otrzymywać osoba ucząca się do 25 roku życia, lub do 16 r/ż. w przypadku, gdy przerwała naukę. Wnioskować można w każdej chwili, a jeśli ukończenie 25 r.ż poprzedni ukończenie studiów, świadczenie będzie wypłacane do końca roku szkolnego.

Nie przegap: Mieszkańcy mogą dostać nawet 6 tys. zł. Co trzeba zrobić?