Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie dla rodziców pójdzie w górę. Padła konkretna data
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.04.2024 15:18

Ważne świadczenie dla rodziców pójdzie w górę. Padła konkretna data

rodzic, dziecko
Fot. Pixabay/Endho

Podwyżka świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego to jedna z obietnic, która padła podczas kampanii wyborczej. Okazuje się, że postulat zostanie spełniony jeszcze w tym roku. Wiadomo, kiedy rodzice mogą spodziewać się wyższych wypłat. Przedstawiamy szczegóły. 

Świadczenie dla samotnych rodziców będzie wyższe

Zmiany w świadczeniu z Funduszu Alimentacyjnego były zapowiadane przed wyborami parlamentarnymi. Postulat znalazł się w “100 konkretach na 100 pierwsze 100 dni rządów”, które podczas kampanii przedstawiła Koalicja Obywatelska. Jest to bardzo ważne wsparcie finansowe, które trafia do samotnych rodziców. 

Pieniądze należą się w przypadku, gdy ojciec lub matka nie płacą alimentów, a egzekucja komornicza nie jest skuteczna. Takie osoby mogą liczyć wówczas na pomoc ze strony państwa. Jak się okazuje, wkrótce beneficjenci otrzymają wyższą kwotę w ramach tego świadczenia.

Ważna zmiana w podatkach. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Tyle wyniesie świadczenie po zmianach

Obecnie świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego wynosi tyle, ile zasądzone alimenty, ale nie więcej niż 500 złotych. Wysokość wsparcia nie została zmieniona od 2008 roku. W ostatnich latach koszty utrzymania gwałtownie poszły w górę i jak zauważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wzrosły także alimenty ustalane przez sądy. Założenia do projektu ustawy pojawiły się w Wykazie Prac Legislacyjnych Rządu i zgodnie z nimi, nowa maksymalna kwota świadczenia wzrośnie do 1000 złotych.

Podwyżka ważnego świadczenia dla rodziców. Padła data

Jak informuje dziennik “Fakt”, w ciągu roku wypłaca się ponad 700 tysięcy świadczeń w ramach Funduszu Alimentacyjnego, a ich łączna kwota to prawie miliard złotych. Okazuje się, że rodzice samodzielnie wychowujący dzieci otrzymają wyższe wsparcie jeszcze w tym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by powiększona kwota przysługiwała beneficjentom od nowego okresu świadczeniowego, czyli po 30 września 2024 r.

Zobacz także: Majówka w Zakopanem. Lepiej się pospieszyć, kończą się wolne noclegi