Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kończy się czas na skorzystanie z tej ulgi. Można odliczyć 53 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.04.2024 09:39

Kończy się czas na skorzystanie z tej ulgi. Można odliczyć 53 tys. zł

deklaracja podatkowa, pieniądze, kalkulator
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania. 

Kończy się czas na rozliczenie się z fiskusem

Jak co roku, Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką. Podatnikom zostało już niewiele czasu na złożenie deklaracji podatkowej, bowiem ostateczny termin na dopełnienie tego obowiązku mija 30 kwietnia. Rozliczenia można dokonać w prosty sposób - za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. 

Choć ta opcja jest najczęściej wybierana przez Polaków, wciąż istnieje możliwość złożenia zeznania w tradycyjnej formie. W tym celu należy wybrać się urzędu skarbowego i złożyć tam swoją deklarację. Podczas rozliczenia można skorzystać z wielu różnych ulg podatkowych.

Ekonomiści wprost o nowych cenach prądu. O tyle wzrosną rachunki

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Jedną z ulg podatkowych, które przysługują Polakom, jest ulga termomodernizacyjna. Mogą z niej skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz domów znajdujących się w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Należy się w przypadku przeprowadzenia remontu, dzięki któremu zmniejszyło się zużycie energii w domu.

Przykładowo, z odliczenia można skorzystać, jeśli prace remontowe dotyczyły uszczelnienia systemu ciepła, ocieplenia domu, wymiany pieca na bardziej ekonomiczny czy zamontowania fotowoltaiki

Zobacz także: Wyjątkowa wypłata. Jeśli masz umowę o pracę, dostaniesz ją tylko raz

Ta ulga podatkowa pozwala odliczyć pokaźną kwotę

Podatnicy uprawnieni do tej ulgi powinni się pospieszyć. 30 kwietnia to ostatni termin, kiedy możemy rozliczyć swój PIT i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej odliczymy nawet 53 tys. złotych, a jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, to kwota ta wzrasta do 106 tys. złotych.

Co ważne, z ulgi można skorzystać w przypadku remontu, który zostanie zakończony w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym się rozpoczął. Jeżeli w tym czasie prace remontowe nie zostaną ukończone, to ulgę trzeba będzie zwrócić. Wydatki na ten cel muszą zostać potwierdzone fakturami i rachunkami. Warto wspomnieć, że ulgę rozlicza się na formularzu PIT-0.