Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bon turystyczny powróci w 2024? Minister stawia sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.04.2024 14:30

Bon turystyczny powróci w 2024? Minister stawia sprawę jasno

dziecko, mężczyzna, pieniądze
Fot. Pixabay/cocoparisienne

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku i zdobył ogromną popularność wśród Polaków. Czy jest szansa na to, by kultowe dofinansowanie powróciło w tym roku? Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras postawił sprawę jasno. 

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny wszedł w życie w 2020 roku. Dofinansowanie do wakacji zostało wprowadzone po to, by wesprzeć branżę turystyczną oraz polskie rodziny podczas pandemii COVID-19. Świadczenie bardzo szybko zdobyło ogromną popularność wśród Polaków, którzy masowo zgłaszali się po dofinansowanie.

Bon turystyczny był przyznawany na każde dziecko do 18. roku życia i wynosił 500 złotych oraz 1000 złotych w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Nie obowiązywały również żadne limity dochodowe. Warto dodać, że świadczenie nie było wypłacane w formie gotówki.

Tak będą wyglądały ceny prądu w 2024 roku. Podano maksymalną stawkę

Minister Nitras o powrocie bonu turystycznego w 2024 r.

Świadczenie cieszyło się ogromną popularnością wśród polskich rodzin i wiele z nich z całą pewnością ucieszyłoby się z powrotu dofinansowania. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras został zapytany o bon turystyczny podczas rozmowy z Polsat News. Szef resortu wskazał, że obecnie nie ma potrzeby wznowienia takiej formy wsparcia.

Wydaliśmy na to grube miliardy, to był element potrzebny w pandemii. Nie ma dzisiaj powodów, turystyka się odbiła, hotele są pełne, branża ma coraz lepsze wyniki - podkreślił minister Nitras.

Polacy chętnie korzystali z bonu turystycznego

Bon turystyczny był przyznawany od 1 sierpnia 2020 roku do końca marca 2023 roku. Jakiś czas temu w Sejmie przedstawiono sprawozdanie dotyczące realizacji tego dofinansowania. Okazuje się, że wygenerowano ponad 44 mln bonów o łącznej wartości 3,6 mld złotych, a aktywowano 88 proc. z nich. Wypłaty z bonów turystycznych trafiły do ponad 28 tysięcy podmiotów z branży turystycznej na kwotę ponad 3,1 mld złotych.

Zobacz także: Ważny dodatek nie tylko dla emerytów, nawet 330 zł. Polacy nie mają o tym pojęcia