Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Babciowe może zostać wstrzymane? Rodzice pytają o jedną sytuację
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.04.2024 17:30

Babciowe może zostać wstrzymane? Rodzice pytają o jedną sytuację

babcia, dziecko
Fot. Pixabay/dassel

Wypłaty z programu ”aktywny rodzic” ruszą lada chwila. Nic więc dziwnego, że rodzice mają wiele pytań o nowe świadczenie. Komu przysługuje babciowe? W jakim celu jest przyznawane? A także: czy wypłaty zostaną wstrzymane, kiedy rodzic będzie na L4? Rozwiewamy wątpliwości!

Nowe świadczenie jeszcze w tym roku

Zapowiadane od początku 2024 roku świadczenie znane potocznie jako ”babciowe” ma być przyznawane jeszcze w tym roku — od 1 października. Program “Aktywny rodzic” ma przede wszystkim umożliwić młodym rodzicom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Świadczenia będą wypłacane w trzech wariantach, a rodzice mogą otrzymać nawet 1,5 tys. złotych. Na co można przeznaczyć pieniądze i czy świadczenie może zostać wstrzymane?

Ważny dodatek nie tylko dla emerytów, nawet 330 zł. Polacy nie mają o tym pojęcia

”Babciowe” nie tylko dla babci

Świadczenie “aktywny rodzic” będzie wypłacane rodzicom wychowującym dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy, niezależnie od kryterium dochodowego. Dodatek będzie jednak niejednolity. Rząd zapowiedział trzy rodzaje świadczeń:

  • “aktywni rodzice w pracy”
  • “aktywnie w żłobku”
  • “aktywnie w domu”

Babciowe zakłada bowiem wybór, na jaką formę opieki nad dzieckiem zdecydują się rodzice. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na opłacenie opieki nad dzieckiem w żłobku lub przekazane członkowi rodziny, który będzie sprawować opiekę. Opłacenie niani w osobie babci jest najbardziej zalecaną formą, stąd popularna nazwa świadczenia. Pozwoli to nie tylko na wsparcie rodziców, ale także dorobić do emerytury i to poprzez opiekę nad wnukiem.

Rodzice mogą jednak otrzymać świadczenie również w sytuacji, kiedy zdecydują się sami zajmować dzieckiem, np. pracując z domu. Wówczas kwota wsparcia wyniesie jednak nie 1500 zł, a jedynie 500 zł.
 

”Czy babciowe zostanie wstrzymane, kiedy będę na L4?”

Wątpliwości wielu rodziców budzi sytuacja, kiedy z powodu choroby — jego lub dziecka — konieczne będzie wzięcie L4. Czy wówczas świadczenie zostanie wstrzymane? Okazuje się, że nie. Według projektu ustawy, przerwa w pracy nie jest podstawą do przerwy w wypłacie babciowego. Dotyczy to również urlopu macierzyńskiego, związanego z urodzeniem drugiego dziecka. Rodzic otrzymujący świadczenie musi być jednak nadal zatrudniony, a dziecko musi pozostawać w określonym wieku, od 12 do 35 miesięcy.

źródło: radio zet, fakt.pl