Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna zmiana już wkrótce. W ten sposób można stracić 800 plus
Irmina Jach
Irmina Jach 23.04.2024 17:08

Ważna zmiana już wkrótce. W ten sposób można stracić 800 plus

800 plus
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

800 plus przysługuje nie tylko Polakom, ale także Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym i przebywają na terenie kraju legalnie. Wkrótce przepisy mają się zmienić, a wielu rodziców przestanie otrzymywać przelewy. Znamy szczegóły.

800 plus dla Ukraińców. Szykuje się nowelizacja ustawy?

W lutym bieżącego roku w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o pracach nad projektem nowelizacji ustawy zapewniającej obywatelom Ukrainy prawo do świadczeń wychowawczych. Gazeta Prawna donosi, że projekt był już konsultowany. Zostanie omówiony podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowelizacja ma zacząć obowiązywać w 2025 roku.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada wprowadzenie przepisów, które mają uszczelnić system pomocy tak, aby nie mógł być wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem — mówił w rozmowie z PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk.

ZUS wydał pilny komunikat. Termin mija 20 maja

Niektórzy Ukraińcy stracą 800 plus

Przepisy, które wejdą w życie wraz z nowym okresem świadczeniowym, mają uściślić, komu będzie przysługiwało świadczenie 800 plus. Pieniądze mają trafić tylko do rodziców, których dzieci uczą się w polskich szkołach. Oznacza to, że prawo do 800 plus stracą liczni opiekunowie nieletnich zapisanych do ukraińskich szkół zdalnych.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wydał pilny komunikat. Termin mija 20 maja

800 plus to nie wszystko. Przepadnie także 300 plus

Obywatele Ukrainy, których dzieci uczą się zdalnie w ojczystym kraju, nie będą mogli liczyć również na dodatek w wysokości 300 zł wypłacany w ramach rządowego programu "Dobry Start", czyli jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczeniobiorcy otrzymują świadczenie bez względu na dochód.