Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał pilny komunikat. Termin mija 20 maja
Irmina Jach
Irmina Jach 23.04.2024 15:19

ZUS wydał pilny komunikat. Termin mija 20 maja

ZUS
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS wydał pilny komunikat skierowany do Polaków, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Termin na złożenie odpowiednich formularzy mija 20 maja bieżącego roku. Trzeba się pospieszyć.

ZUS wydał pilny komunikat

Zbliża się termin, w którym część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. 20 maja 2024 roku mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 roku, w którym uwzględnione będzie to rozliczenie — pisze ZUS.

ZUS przypomina, że wszystkie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. W związku z tym są zobowiązane do rozliczenia w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dino zwariowało. Zacznie się w środę, klienci będą ustawiać się w kolejkach

ZUS wydał komunikat ws. rozliczenia składki zdrowotnej. Jakie dokumenty złożyć?

Rozliczenie jest potrzebne do ustalenia kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne na dany rok. Żeby dopełnić formalności, należy dostarczyć do ZUS formularza ZUS DRA (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) lub ZUS RCA (osoby opłacające składki za siebie oraz za inne osoby, tj. pracowników lub zleceniobiorców).

W bloku "Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne" należy wskazać dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania. Termin złożenia dokumentów za kwiecień 2024 roku mija 20 maja. To równocześnie termin opłacenia składek za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

ZOBACZ TAKŻE: Tadeusz Rydzyk zaapelował do Polaków. Zostało tylko kilka dni

ZUS wydał komunikat. Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotnej?

Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotnej? ZUS informuje, że wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem.

Składając wniosek, nie można zapomnieć o wskazaniu numeru bankowego, na który ma zostać wysłany zwrot pieniędzy. W tym przypadku termin na złożenie dokumentu mija nieco później - 3 czerwca 2024 roku. Zwrotu można spodziewać się przed 1 sierpnia 2024 roku. Jeśli płatnik nie złoży wniosku, nadpłata trafi na jego konto do końca 2024 roku.