Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Takie wypłaty trafią na konta emerytów w maju. Znamy szczegółowe wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 12:12

Takie wypłaty trafią na konta emerytów w maju. Znamy szczegółowe wyliczenia

seniorka, portfel
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Emeryci co miesiąc otrzymują świadczenia finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio odbyła się coroczna waloryzacja, która znacznie podniosła wypłaty dla seniorów. Wiadomo już, jakie kwoty trafią na konta Polaków w maju. Przedstawiamy szczegóły. 

Czym jest waloryzacja świadczeń?

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane raz w roku. Podwyżka ma dopasować ich wysokość do aktualnie panujących warunków ekonomicznych. Waloryzacja jest przede wszystkim odpowiedzią na wzrost inflacji.  

Tegoroczna podwyżka sprawiła, że wszystkie świadczenia wzrosły o 12,12 proc. To, o ile wzrosną wypłaty, zależy między innymi od poziomu inflacji. Spory wzrost emerytur i rent w marcu bieżącego roku jest spowodowany wysoką inflacją w poprzednim roku.

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Takie wypłaty z ZUS dostaną seniorzy w maju

Portal Strefa Biznesu przedstawił obliczenia dotyczące wysokości wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które seniorzy otrzymają w maju. W przypadku, gdy w ubiegłym roku w maju emeryt dostał 1911 zł na rękę, to teraz wypłata wyniesie 2142 zł. Jeżeli świadczenie w maju 2023 r. było na poziomie 2093 zł, to w tym roku ZUS wypłaci 2337 zł. Jeśli wtedy ktoś dostał 2512 zł, to w następnym miesiącu przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie 2779 zł netto.

Zobacz także: Skarbówka może zmniejszyć emeryturę. Wystarczy, że nie zapłacisz na czas

Co z drugą waloryzacją w 2024 roku?

Wprowadzenie drugiej waloryzacji było jedną z obietnic wyborczych. Obecny rząd zapowiedział, że dodatkowa podwyżka świadczeń wejdzie w życie jesienią, ale tylko pod jednym warunkiem. Waloryzacja miałaby odbyć się bowiem w przypadku, gdy inflacja w pierwszej połowie roku wyniosłaby 5 proc. 

Poziom inflacji w pierwszych miesiącach roku jest niższy, niż oczekiwano. W styczniu wyniósł 3,8 proc., w lutym - 1,9 proc., a w marcu - 2 proc. Jeżeli wzrost cen będzie utrzymywał się na takim poziomie, to druga podwyżka dla emerytów się nie odbędzie