Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka może zmniejszyć emeryturę. Wystarczy, że nie zapłacisz na czas
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 08:29

Skarbówka może zmniejszyć emeryturę. Wystarczy, że nie zapłacisz na czas

seniorka
Fot. Pixabay/congerdesign

Choć abonament RTV powinni płacić wszyscy posiadacze odbiorników radiowo-telewizyjnych, to wielu Polaków unika tego obowiązku. Emeryci powinni mieć się na baczności, bo jeśli nie zapłacą w terminie, to skarbówka może zmniejszyć ich emeryturę.

Wiele osób nie płaci abonamentu RTV

Abonament RTV powinien płacić każdy, kto posiada telewizor lub radio. Pobieraniem tej opłaty zajmuje się Poczta Polska, która również przeprowadza kontrole w tej sprawie Jak się okazuje, spora część Polaków nie dopełnia tego obowiązku. 

Należy pamiętać, że jeśli zarejestrowaliśmy swój odbiornik, ale za niego nie płacimy, to możemy mieć problem ze skarbówką. Jeżeli zostaniemy zweryfikowani w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej jako dłużnicy, to otrzymamy wezwanie do zapłaty. Mamy wówczas 7 dni na uregulowanie zaległej opłaty.

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

Te osoby są zwolnione z opłacania abonamentu RTV

Warto pamiętać, że pewna grupa osób jest zwolniona z konieczności uiszczania abonamentu RTV. Chodzi tutaj o seniorów po 75. roku życia, osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej, inwalidów wojennych lub wojskowych oraz o osoby po 60. roku życia, których emerytura nie jest większa niż połowa średniego wynagrodzenia. Te osoby nie poniosą żadnych konsekwencji za nieregulowanie opłaty abonamentowej. Inaczej jest jednak w przypadku płatników, którzy nie są zwolnieni z tego obowiązku. 

Zobacz także: Nie żyje milioner z Podhala. Jego firma sponsorowała reprezentację Polski

Nie zapłacisz w terminie i skarbówka zmniejszy twoją emeryturę

Warto przypomnieć, że abonament RTV powinniśmy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli chodzi o aktualne stawki, to za sam odbiornik radiowy zapłacimy 8,70 zł miesięcznie, a za telewizor lub radio i telewizor należy zapłacić 27,30 zł miesięcznie

Jeśli nie uregulujemy opłaty w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty, to sprawa zostanie skierowana do skarbówki. W przypadku gdy dłużnikiem jest emeryt, fiskus może ściągnąć zadłużenie z jego emerytury, co spowoduje zmniejszenie świadczenia.