Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracował 62 lata bez zwolnienia. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 10:17

Przepracował 62 lata bez zwolnienia. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

senior
Fot. Pixabay/beejees

Ostatnio odbyła się coroczna waloryzacja emerytur. Wypłaty seniorów poszły w górę i od 1 marca na ich konta trafiają wyższe kwoty. Podwyżka trafiła również do mężczyzny, który otrzymuje najwyższą emeryturę w kraju. Senior pracował przez ponad 62 lata bez zwolnienia lekarskiego. Ile dziś wypłaca mu ZUS?

Wysokość emerytury zależy od stażu pracy

Na wysokość emerytury wpływa wiele różnych czynników. Ogromne znaczenie ma tutaj ilość przepracowanych lat i kapitał zgromadzony na koncie emerytalnym. Im dłużej poczekamy ze złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia, tym więcej pieniędzy będzie nam się należało. 

Późniejsze przejście na emeryturę sprawia, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę - wskazuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka śląskiego oddziału ZUS cytowana przez “Interię Biznes”.

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

Przepracował ponad 62 lata. Jego emerytura z ZUS zaskoczy niejednego

Jakiś czas temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił listę rekordzistów, którzy otrzymują naprawdę wysokie świadczenia emerytalne. Na pierwszym miejscu tego zestawienia znalazł się senior, który postanowił zakończyć karierę zawodową dopiero w wieku 86 lat.

Mężczyzna przepracował dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Co więcej, przez te wszystkie lata nie był ani razu na zwolnieniu lekarskim. Do niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał mu ponad 43 tys. złotych miesięcznie. 

Tyle wynosi teraz najwyższa emerytura w Polsce

W marcu odbyła się coroczna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych. Wypłaty wszystkich emerytów wzrosły o 12,12 procent. Jak poinformował ZUS podczas rozmowy z “Interią Biznes”, rekordowy wzrost emerytury wyniósł 5261 złotych.

Taką podwyżkę otrzymał mężczyzna, który może liczyć na najwyższą emeryturę w kraju. Od 1 marca bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa na jego konto dokładnie 48 673,53 zł miesięcznie. 

Zobacz także: Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu