Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bon senioralny będzie opóźniony? Padł nowy termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 14:22

Bon senioralny będzie opóźniony? Padł nowy termin

senior
Fot. Pixabay/icsilviu

Bon senioralny to nowa forma wsparcia dla polskich emerytów. Projekt ustawy dotyczący świadczenia jest już gotowy, ale okazuje się, że seniorzy będą musieli na nie jeszcze trochę poczekać. Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podała datę. 

Bon senioralny to nowa forma wsparcia dla Polaków

Kwestia wprowadzenia bonu senioralnego została poruszona podczas kampanii wyborczej. Jest to zupełnie nowa forma wsparcia dla Polaków, która ma zapewnić odpowiednią opiekę dla osób po 75. roku życia, by ich dzieci nie musiały rezygnować z pracy i swoich codziennych obowiązków.  

Widzę to tak, żeby przede wszystkim pomóc rodzinom, które są aktywne zawodowo, bo strasznie ważne jest, aby pracowały. Żeby szczególnie kobiety nie musiały podejmować decyzji, że muszą rezygnować z pracy, bo muszą zająć się mamą czy babcią. Najczęściej kobiety stają przed taką decyzją - mówiła jakiś czas temu Marzena Okła-Drewnowicz w rozmowie z “Super Expressem”.

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Bon senioralny będzie opóźniony? Padła nowa data

Ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz w “Gościu Radia Zet” zdradziła nieco więcej szczegółów dotyczących terminu wprowadzenia bonu senioralnego. Okazuje się, że Polacy będą musieli jeszcze trochę poczekać na to świadczenie. 

Zależy do tego, kiedy zakończymy konsultacje i jak szybki będzie proces legislacyjny. Może być tak, że ustawa o bonie senioralnym wejdzie w życie od 2025 roku. Bardziej realnym terminem przyjęcia rozwiązań wydaje się kolejny rok 2026 - przekazała Okła-Drewnowicz, cytowana przez Radio Zet. 

Zobacz także: Skarbówka może zmniejszyć emeryturę. Wystarczy, że nie zapłacisz na czas

Tyle będzie wynosił bon senioralny

Świadczenie nie będzie przyznawane w przypadku, gdy dochody seniora przekroczą 5000 złotych. Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że bon senioralny nie będzie kolidował z trzynastą i czternastą emeryturą. Jeśli chodzi o limit dochodowy dla bliskich seniora to będzie równy dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku rodzin próg będzie na poziomie 13 000 zł.

Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie połowę najniższego wynagrodzenia. Aktualnie byłoby to 2121 złotych, a od lipca kwota ta będzie wynosiła 2150 złotych. Co ważne, świadczenie nie będzie wypłacane w formie gotówki.