Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje od ZUS. Polacy zaoszczędzą nawet 1600 złotych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.05.2024 22:21

Wakacje od ZUS. Polacy zaoszczędzą nawet 1600 złotych

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie nowej formy wsparcia dla Polaków. Chodzi tutaj dokładnie o wakacje od ZUS. W czwartek, 23 maja Senat zaakceptował ustawę w tej sprawie, a teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Wielu Polaków zaoszczędzi dzięki temu pokaźna sumę.

Senat przyjął ustawę ws. wakacji od ZUS

Wprowadzenie wakacji od ZUS zbliża się wielkimi krokami. W czwartek 23 maja Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której założeniem są wakacje składkowe dla polskich przedsiębiorców.

Takie rozwiązanie będzie sporą ulgą dla Polaków. Będą mieli możliwość niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Komu konkretnie przysługuje taki przywilej?

Zobacz także: Skarbówka masowo kontroluje Polaków. Mogą posypać się wysokie kary

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

Wiadomo, kto będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS

Wakacje od ZUS będą przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym i zatrudniają nie więcej niż 10 osób. Co ważne, w przypadku tego wsparcia będzie obowiązywał również limit dochodowy. Przerwa w płaceniu składek ma przysługiwać osobom, których przychody roczne w ciągu ostatnich dwóch lat nie przekroczyły 2 mln euro.

Jak się okazuje, niestety nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z wakacji od ZUS. Rozwiązanie nie przysługuje osobom, które prowadzą firmę i prowadzą działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy.

Ile zaoszczędzą Polacy?

Przerwa w płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne sprawi, że polscy przedsiębiorcy zaoszczędzą naprawdę pokaźne kwoty. Biorąc pod uwagę wysokość opłat w przyszłym roku, na kontach osób korzystających z wakacji od ZUS zostanie nawet 1628,63 zł w skali 12 miesięcy.

Warto wspomnieć, że przedsiębiorcy będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Formalności należy dopełnić w miesiącu poprzedzającym ten, w którym będą chcieli skorzystać z możliwości niepłacenia składki.