Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.01.2024 10:19

ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy

List z ZUS
BiznesINFO

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać do swoich członków dość ważne powiadomienia. Zawierają one kluczowe informacje o składkach, które są wpłacane na konta w ZUS.

ZUS rozsyła specjalne powiadomienia. Chodzi o kilka milionów Polaków

Wiele osób może być zaskoczonych, że kilka dni po starcie nowego roku kalendarzowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla nich jakąś przesyłkę. Tym bardziej, że zawiera ona dość ważne informacje dotyczące składek.

Jak jednak wynika z informacji podawanych przez portal rynekzdrowia.pl, nie jest to nic nadzwyczajnego. Procedura jest bowiem typowa dla początku każdego roku kalendarzowego i dotyczy 3,3 mln płatników składek.

ZUS podał ważną informację ws. przelewów 800 plus. Wiele osób w Polsce się ucieszy

ZUS rozsyła specjalne powiadomienia. Pieniądze wrócą na konta wielu Polaków

Powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są dostępne za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby móc się z nimi zapoznać, wystarczy zalogować się na profil płatnika w PUE ZUS.

Z powiadomienia płatnik może się dowiedzieć, jaki jest stan składek na jego koncie. Może on przybrać trzy formy - salda zerowego, niedopłaty oraz nadpłaty. W tym pierwszym przypadku jest najłatwiej - płatnik dowiaduje się tylko, co zostało rozliczone wpłatami w 2023 roku.

ZUS wysyła powiadomienia. Nie wszyscy Polacy będą zadowoleni

Płatnicy składek mają również łatwy wybór w przypadku nadpłaty. Mogą bowiem pomniejszyć wpłatę z najbliższego terminu o kwotę nadpłaty, bądź złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do ZUS na podany rachunek bankowy.

Najgorsza jest informacja o niedopłacie - płatnik musi bowiem wyrównać zaległości. Może to zrobić jednorazowo, bądź w ratach - drugie wyjście jest możliwe wyłącznie za pomocą wniosku o rozłożenie spłaty długu na raty.

źródło: rynekzdrowia.pl