Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas tylko do 1 lipca. Klienci ZUS muszą podjąć decyzję ws. składek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.06.2024 09:34

Czas tylko do 1 lipca. Klienci ZUS muszą podjąć decyzję ws. składek

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Taka szansa nie zdarza się często. Po raz pierwszy od lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje swoim klientom możliwość zdecydowania o tym, gdzie trafią ich składki. Na podjęcie decyzji zostało jednak niewiele czasu.

Konieczna decyzja ws. emerytury

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinni się pospieszyć. Jeszcze tylko przez dwa tygodnie mogą zdecydować, czy chcą całość składek przesyłać na subkonto, czy też część z nich przekazać do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ostatnim razem ZUS dał taką szansę 8 lat temu, dlatego warto nie czekać na otwarcie kolejnego okna transferowego. Po jego zamknięciu nie będzie już możliwości zmiany decyzji.
 

Nawet 2300 zł miesięcznie. Pieniądze mogą trafić do wielu Polaków

Czas tylko do 1 lipca. Te osoby muszą zdecydować

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn — tłumaczyłą rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Możliwość zmiany mają zatem kobiety urodzone w 1974 roku lub później, a także mężczyźni urodzeni od 1969 roku. Co bardzo ważne, kwestia ta dotyczy wyłącznie II filaru emerytalnego. Jak pokazują dane ZUS, decyzję musi podjąć aż kilkanaście milionów Polaków. Wyjątek stanowią jedynie te osoby, które zadecydowały już ostatnim razem, w 2016 roku, lub osiągną wiek emerytalny za maksymalnie 10 lat.
 

Jak złożyć oświadczenie o składkach w ZUS?

O tym, czy całość składek chcemy przekazywać na subkonto ZUS, czy też zainwestować je w OFE, powinniśmy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprzez złożenie odpowiedniego formularza. Brak takiego działania będzie oznaczał, iż nie chcemy wprowadzać zmian w stosunku do tego, jak do tej pory dysponowaliśmy składkami.

Co bardzo ważne, decyzja ta będzie dotyczyła wyłącznie przyszłych środków odprowadzanych do ZUS lub OFE, nie zaś już odprowadzonej kwoty. Przede wszystkim powinniśmy jednak pamiętać, by złożyć formularz najpóźniej do 1 lipca — informacja przekazana po tym terminie nie będzie już brana pod uwagę.