Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura może być wyższa. ZUS podpowiada, jak dostać większe świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.06.2024 19:36

Emerytura może być wyższa. ZUS podpowiada, jak dostać większe świadczenie

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Spora część seniorów pobiera niewysokie emerytury. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka sposobów na to, by podwyższyć swoje świadczenie. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że może sporo zyskać. Co zrobić, by ZUS wypłacił wyższą emeryturę? Wyjaśniamy.

Wielu seniorów dostaje niskie emerytury

Wielu seniorów otrzymuje niskie wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Polsce coraz bardziej powszechny jest problem groszowych emerytur. To takie świadczenia, które są niższe od emerytury minimalnej. Co można zrobić, by dostać wyższe wypłaty?

Trzeba pamiętać, że na wysokość emerytury wpływa wiele czynników. Kluczowa jest przede wszystkim długość stażu pracy, otrzymywane wynagrodzenia czy też suma składek zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS.

Zobacz także: Dodatkowy rok pracy po wieku emerytalnym. Tyle pieniędzy można zyskać

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

Emeryci mogą podwyższyć swoje świadczenie

Emeryci mogą sprawić, że ich świadczenia emerytalne będą wyższe. Krystyna Michałek, rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego podczas rozmowy z “Gazetą Pomorską” podpowiedziała, co można zrobić, by móc otrzymywać większe wypłaty.

Sposób obliczania emerytury nagradza osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane - poinformowała Krystyna Michałek, cytowana przez “Gazetę Pomorską”.

Co zrobić, by ZUS wypłacił wyższą emeryturę?

Jak się okazuje, dłuższy staż pracy to nie jedyny sposób na to, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił wyższą emeryturę. Rzeczniczka ZUS Krystyna Michałek, cytowana przez “Gazetę Pomorską” poinformowała, że kluczowy jest również termin złożenia wniosku do ZUS o wypłatę emerytury.

Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS - mówi rzeczniczka ZUS w rozmowie z “Gazetą Pomorską”.

W związku z tym, ZUS wypłaci wyższe świadczenie osobom, które przejdą na emeryturę w późniejszym wieku. Szansę na większe pieniądze mają też Polacy, którzy jeszcze nie pobierają świadczenia. 1 czerwca odbyła się bowiem waloryzacja składek, która podwyższy ich wypłaty nawet o 500 zł. Wystarczy, że poczekają ze złożeniem wniosku do lipca.