Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PiS zapowiada kolejny punkt programu. Dotyczy posiłków w szpitalach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 05.09.2023 09:32

PiS zapowiada kolejny punkt programu. Dotyczy posiłków w szpitalach

Katarzyna Sójka
Domena publiczna

Prawo i Sprawiedliwość składa kolejną obietnicę wyborczą. Dotyczy ona jakości posiłków dla pacjentów. Wyniki ostatniej kontroli posiłków w szpitalach przez Sanepid nie napawają optymizmem. 

Kontrola posiłków w szpitalach

Sanepid skontrolował 740 z 1028 zarejestrowanych szpitalnych bloków żywieniowych, w tym 460 takich, w których szpital korzystał z firmy cateringowej. W raporcie Głównego Inspektora Sanitarnego „Stan sanitarny kraju w 2022 roku”, który opublikowano na początku sierpnia tego roku, wśród najczęściej wymienianych zastrzeżeń pojawiały się: nieprecyzyjne informacje na temat alergenów, niska wartość energetyczna posiłków w stosunku do zapotrzebowania energetycznego posiłków, mała różnorodność potraw i napojów, zbyt mała ilość warzyw i owoców, czy podawanie zbyt dużej ilości potraw smażonych.

Jeśli chodzi o wymagania higieniczno-sanitarne, najczęściej wymieniono nieprawidłowe przechowywanie artykułów spożywczych, przechowywanie i stosowanie przeterminowanych środków spożywczych do przygotowania posiłków, niewłaściwe zagospodarowanie odpadów, czy brak dokumentacji lub zapisów w dokumentacji kontroli wewnętrznej: GHP, GMP i HACCP, jak również niedostosowanie tej dokumentacji do stanu faktycznego, nieprzestrzeganie zapisów instrukcji GHP/ GMP (np.: brak lub nieprawidłowe zabezpieczenie obiektu przed szkodnikami, brak terminowego przeglądu i konserwacji maszyn, brak prawidłowego monitoringu ustalonego punktu kontroli, brak aktualnego wyniku badania wody przeznaczonej do spożycia)

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nałożyły 22 grzywny na kwotę 5150 zł,  tym 13 mandatów na kwotę 3750 zł w szpitalach prowadzących żywienie w systemie cateringowym. Po kontroli dyrektorzy szpitali otrzymali też odpowiednie wytyczne.  

PiS już ogłosił. Będzie program dotyczący bloków z wielkiej płyty

Obietnica PiS "Dobry posiłek"

I właśnie jakość żywienia w szpitalach jest kolejnym punktem programu PiS na kolejną kadencję. 

– Dziś konkret na kolejną kadencję Zjednoczonej Prawicy, czyli poprawa jakości posiłków dla pacjentów w szpitalach – poinformował we wtorek PiS na Twitterze. Jak wskazała minister zdrowia Katarzyna Sójka, program Dobry posiłek” zostanie wprowadzony dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. – Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza – dodała.

Obietnice wyborcze PiS

 Jarosław Kaczyński poinformował w niedzielę w Kielcach, że od poniedziałku PiS zacznie prezentowanie swojego programu wyborczego. W poniedziałek Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po wygranych wyborach Prawo i Sprawiedliwość rozpocznie program rewitalizacji osiedli bloków z wielkiej płyty. 

15 października odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Tagi: NFZ