Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowe leki. Gonitwa po lekarzach i aptekach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 12.09.2023 12:42

Darmowe leki. Gonitwa po lekarzach i aptekach

apteka
Domena publiczna

Od 1 września osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Przynajmniej w teorii. W praktyce pojawiło się sporo problemów.

Decyduje data wystawienia recepty

Od 1 września obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Mogą z nich skorzystać osoby powyżej 65. roku życia i do 18. roku życia. Portal Abc Zdrowie zapytał minister zdrowia, czy o wydaniu bezpłatnego leku decyduje data wystawienia recepty, czy data zgłoszenia się do apteki.

"Prawo do wystawiania recept z kodami "Dz" i "S" weszło w życie 30 sierpnia 2023 r. Od tego dnia lekarze mogli wypisywać recepty dla nowych grup uprawnionych" - napisano w mailu nadesłanym do redakcji przez biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia. "Recepty bez kodów są realizowane na zasadach obowiązujących przed 30 sierpnia 2023 r."

Pojawił się problem z receptami wystawionymi przed tą datą. Osoby, które wcześniej otrzymały receptę np. na dwa miesiące, a chcą skorzystać z darmowych leków, muszą udać się po nową receptę. A to oznacza niepotrzebne kolejki i więcej pracy dla lekarzy. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowali już w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, a także do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich

Darmowe leki dla niemal 15 mln Polaków. Prezydent podjął decyzję

Kryteria otrzymania darmowych leków

Jak zwraca uwagę Portal Abc Zdrowie, wykaz zawiera prawie 3800 nieodpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia i ponad 2800 leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia. Sęk w tym, że oprócz wieku, trzeba spełnić inne wytyczne, często trudne do spełnienia.

“Są przypadki, kiedy odsyłają do nas pacjentów z apteki, żeby nie musieli płacić za leki, a okazuje się, że dana osoba nie spełnia kryteriów. Na przykład, żeby dana osoba dostała taniej potas, musi mieć potwierdzony niedobór czy przyjmować lek moczopędny. Podobny wymóg dotyczy też inhibitorów pompy protonowej, każdy lek ma inne wymagania, do niektórych trzeba mieć np. nieprawidłowy wynik gastroskopii. Pacjenci często tego nie rozumieją”- dodaje na łamach portalu lekarka rodzinna dr Magdalena Krajewska, znana w mediach społecznościowych jako "Instalekarz".

 

Kto może wystawić receptę

Receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (o ile ma umowę z NZF), lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy pielęgniarka. Pełną listę leków można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia, a także w aplikacji „mojeIKP" bądź Internetowym Koncie Pacjenta.

Tagi: NFZ