Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe zasady w kolejkach na NFZ. Już są pierwsze opóźnienia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.01.2024 18:44

Nowe zasady w kolejkach na NFZ. Już są pierwsze opóźnienia

Przychodnia
Wojciech Olkusnik/East News

Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził całkiem spore zmiany w przychodniach i szpitalach. Teraz okazało się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem i wystąpiły pewne opóźnienia. NFZ wydał nawet specjalny komunikat w tej sprawie. Co to oznacza dla pacjentów? 

Duże zmiany w kolejkach do NFZ

Od 1 stycznia zmieniło się kilka rzeczy w kolejkach do NFZ. Chodzi między innymi o to, że teraz przychodnie i szpitale muszą udostępniać dodatkowe informacje dotyczące dostępności terminów leczenia. Nowości pojawiły się także w informowaniu o możliwości przeprowadzenia gastroskopii i kolonoskopii na NFZ. Jak się jednak okazuje, wprowadzenie zmian wcale nie poszło zgodnie z planem. 

ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy

Specjalny komunikat NFZ

Teraz wyszło na jaw, że choć zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2024 roku, to jeszcze nie działają do końca sprawnie. Wszystko przez to, że NFZ potrzebuje trochę więcej czasu, żeby wszystko działało dokładnie tak, jak powinno. Wydano nawet w tej sprawie specjalny komunikat.

- W związku ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem ministra zdrowia z 28 czerwca 2023 roku (komunikat z 2 listopada 2023 roku) informujemy, że z przyczyn technicznych potrzebujemy więcej czasu na dostosowanie Informatora o Terminach Leczenia do znowelizowanych przepisów (tj. wyodrębnienia grup wiekowych w świadczeniach dla dzieci oraz oznaczenia znieczuleń w wybranych świadczeniach) - przekazał NFZ.

Pojawiły się opóźnienia. Co to oznacza dla pacjentów?

NFZ zapewnił, że intensywnie pracują nad wdrożeniem w życie wszystkich nowych rozwiązań. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co oznaczają te opóźnienia dla wszystkich pacjentów. Jak się okazuje, nie powinni się oni o nic martwić. NFZ przekazał bowiem, że wprowadzenie nowych zasad nie będzie miało wpływu na dostępność pierwszego wolnego terminu wizyt.

Zobacz także: Seniorka oddała oszustom przeszło 100 tys. złotych. Oszukali ją dwa razy

Tagi: NFZ