Dziecko zagrożone plastikiem jak nigdy
publicdomainpictures.net
Autor Przemysław Terlecki - 15 Września 2019

Zbadali plastik w organizmach dzieci. Jest gorzej, niż twierdzono

Dziecko i jego organizm było przedmiotem badania niemieckich naukowców. Ci chcieli sprawdzić, ile plastiku znajduje się w najmłodszych. Wyniki szokują i dają do myślenia. Okazuje się, że jest gorzej niż myślano.

Dziecko, niemal każde, które wzięło udział w badaniach, miało w organizmie substancje, które wchodzą w skład plastiku. Badanie, które tego dowiodło, było prowadzone przez całe lata przez berliński Instytut Roberta Kocha na zlecenie niemieckiego ministerstwa środowiska.

W trakcie badań, które prowadzone były od 2003 do 2017 roku przebadano próbki moczu i krwi 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Wyniki porażają - okazuje się, że w 97% przypadków znaleziono "produkty rozkładu 11 z 15 poddanych analizie składników". O sprawie donosi niemiecki Der Spiegel, który dotarł do wyników badania. Oficjalnie jednak wciąż go nie opublikowano.

Inspektorat bije na alarm: Popularny ser zakażony. Zjedzenie grozi nawet śmierciąInspektorat bije na alarm: Popularny ser zakażony. Zjedzenie grozi nawet śmierciąCzytaj dalej

Dziecko naszpikowane plastikiem? To coraz powszechniejsze

Zgodnie z wynikami, najczęściej plastik przedostaje się do organizmu poprzez nieprzemakalne ubrania, przybory kuchenne, środki czystości oraz opakowania żywności. Co więcej, w trakcie badania wykazano korelację między wzrostem zużycia danej substancji w produkcji a wzrostem jej ilości w organizmie, jak mówi cytowana przez Spiegla dr Marike Kolossa-Gehring, biolożka i toksykolożka, która jest jedną z autorek nieopublikowanego dotąd raportu dotyczącego badania.

Choć naukowcy wskazują, że część substancji, które wykryli w ciałach dzieci, jest obojętna dla organizmu, to martwi obecność m.in. kwasu perfluorooktanowego (PFOA). Ten stosowany jest w tworzeniu patelni o nieprzywieralnych powłokach i nieprzemakalnych ubrań. Substancja ta oddziałuje na wątrobę, uszkadzając ją oraz prowadzi do niepłodności. Jest tak niebezpieczna, że od 2020 roku jej wykorzystywanie w Unii Europejskiej będzie zakazane.

Inne drobiny plastiku, które znaleźli w organizmach dzieci naukowcy nie są jednak lepsze. Jak wskazują wyniki badania, substancje znalezione w organizmach dzieci mogą doprowadzić maluchy w przyszłości do otyłości oraz nowotworów. Szczególnie problematyczne jest, że pozbycie się ich z organizmu jest bardzo trudne. Nawet jeśli udałoby się wyprodukować środki czyszczące organizm z plastiku, ten wciąż pozostaje w żywności lub ma z nią kontakt, a wówczas może do niej przenikać.

500 plus do emerytury. Sprawdź, czy możesz się ubiegać500 plus do emerytury. Sprawdź, czy możesz się ubiegaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Agnieszka Woźniak-Starak wspierana przez dziesiątki gwiazd. Aleksandra Kwaśniewska napisała coś wzruszającego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News