BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Bezlitosny raport. By ratować planetę, musimy jeść mniej mięsa

11 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Mięso tak lubiane i wciąż szeroko spożywane przez ludzi musi być ograniczone w jadłospisach, jeśli chcemy ochronić klimat. Tak wynika z raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Mięso musi zostać znacznie ograniczone w posiłkach, byśmy mogli ocalić klimat. Tak wynika przynajmniej z raportu "Zmiany klimatu a ziemia", którego opublikował Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) złożony ze 107 naukowców z 52 krajów. Sprawa jest poważna tym bardziej, że konsumpcja mięsa wcale nie spada.

Z raportu wynika, że ludzkość w nieodpowiedni sposób gospodaruje glebą. Już 3/4 niepokrytej lodem powierzchni naszej planety zostało dotknięte działalnością człowieka. Sprawa jest ważna, ponieważ niewłaściwe wykorzystywanie gleby odpowiada za 25% całej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Portal 300gospodarka.pl podaje, że mowa przede wszystkim o masowej wycince lasów, używaniu zbyt dużej ilości nawozów oraz o wielkich hodowlach bydła.

Mięso musi zostać ograniczone, byśmy mogli ocalić klimat

Co więcej, pola użytkowane mają problem z odnawianiem się gleby. Ta na wykorzystywanych parcelach 100 razy szybciej się marnuje niż odnawia. Problem jednak nie rozwiązuje się wówczas, gdy gleby się nie wykorzystuje. Stopień wykorzystania środowiska doprowadził do tego, że nawet na areałach nieuprawianych odnawianie się gleby zachodzi 10 do 20 razy wolniej niż jej niszczenie.

Wnioski, jakie przedstawia raport "Zmiany klimatu a ziemia" są jednoznaczne. Ludzkość powinna konsumować mniej mięsa oraz marnować mniej żywności. Hodowla zwierząt na mięso odpowiada za 14,5% emisji CO2 do atmosfery, a marnotrastwo jedzenia od 8% do 10%. Są to najprostsze z kroków, które podjąć może każdy z nas. Poza nimi wymienia się także zalesianie pól uprawnych, ale to już zadanie na większą skalę. Warto podkreślić, że rocznie wyrzucamy aż 30% produkowanej żywności, choć na Ziemi głodują obywatele 21 krajów wielkości Polski.

Fakt, że 1 miliard ton żywności nigdy nie jest skonsumowany, podczas gdy jedna na dziewięć osób na świecie chodzi do łóżka głodna, jest parodią - cytuje Claire Kneller z brytyjskiej organizacji Waste & Resources Action Programme portal 300gospodarka.pl.

Fakt, że 1 miliard ton żywności nigdy nie jest skonsumowany, podczas gdy jedna na dziewięć osób na świecie chodzi do łóżka głodna, jest parodią - cytuje Claire Kneller z brytyjskiej organizacji Waste & Resources Action Programme portal 300gospodarka.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >