Auchan rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 22 Października 2019

Auchan wycofuje świąteczny przysmak. Sieć uległa naciskom ekologów

Auchan uległ naciskom ze strony organizacji ekologicznych, które zajmują się dobrem zwierząt. Tym samym sieciówka wycofuje na dobre świąteczny rarytas. Co ciekawe, to nie pierwszy ruch Auchana w tym kierunku.

Auchan rezygnuje. Po naciskach, apelach i protestach ze strony organizacji zajmujących się prawami zwierząt jak Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Alberta Schweitzera czy Compassion Polska sieciówka z Francji zdecydowała się na pełne wycofanie słynnego świątecznego przysmaku, bez którego wielu nie potrafi wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. O sprawie donosi Anna Iżyńska, Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Mowa oczywiście o żywych karpiach, których sprzedaż w marketach budzi kontrowersje już od kilku lat. Rosnąca świadomość wśród ludzi na temat praw zwierząt, a także ich funkcjonowania, od lat zmienia wygląd rynku. Obok wycofywania jaj z chowu klatkowego sprawa żywych ryb sprzedawanych w okresie przedświątecznym wzbudzała bodaj największe kontrowersje. Zwycięstwo przyjaciół zwierząt w kontekście decyzji Auchana jest więc niezaprzeczalne.

Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracyNawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracyCzytaj dalej

Auchan rezygnuje z żywych karpi

Jak mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, to ważny i etyczny krok w kontekście losu ogromnej liczby ryb, które rokrocznie przeżywają katusze tylko dlatego, by zostać później skonsumowane na świątecznym stole. Madej wskazuje, że poparcie dla wycofywania żywych karpii ze sklepów jest ogromne.

- To bardzo ważna zmiana w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Sprzedaż żywych ryb wiąże się z ich ogromnym cierpieniem na każdym etapie: odławiania, sortowania, transportu i sprzedaży. Mamy nadzieję, że kolejne sieci sklepów zdecydują się na ten etyczny krok, zwłaszcza że tego właśnie oczekuje coraz większa grupa konsumentów - mówi Madej.

Zaskoczenie ws. płacy minimalnej. Minister mówi Zaskoczenie ws. płacy minimalnej. Minister mówi "nie" 4 tys. zł bruttoCzytaj dalej

Auchan, Lidl, Biedronka, Bi1 oraz Tesco w jednym gronie

Jak podaje z kolei wspomniana już Anna Iżyńska, z badań CBOS z marca 2018 roku wynika, że aż 86% Polaków popiera zakaz transportu ryb bez odpowiedniej ilości wody, która zapewniałaby zwierzętom możliwość oddychania. Natomiast Karolina Kuszlewicz, z zawodu prawniczka, z wyboru autorka bloga propagującego prawa zwierząt "W imieniu zwierząt", podkreśla, iż "w sprawie dotyczącej sprzedaży żywych karpi, w której reprezentowała Fundację Noga w Łapę, Sąd Najwyższy orzekł, że fakt, iż karp wytrzymuje bez wody, nie oznacza, że w tym czasie nie cierpi".

Wycofanie żywych karpii ze sprzedaży przez francuską sieciówkę oznacza, że Auchan dołącza do grona takich sieci jak Biedronka, Lidl, Bi1 oraz Tesco.

Będzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowaniaBędzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Tata ostatni raz przytula córkę. Dziecko nie przeżyło, takie piekło zgotowała jej matka i konkubent
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News