BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Auchan wycofuje świąteczny przysmak. Sieć uległa naciskom ekologów

22 Października 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Auchan uległ naciskom ze strony organizacji ekologicznych, które zajmują się dobrem zwierząt. Tym samym sieciówka wycofuje na dobre świąteczny rarytas. Co ciekawe, to nie pierwszy ruch Auchana w tym kierunku.

Auchan rezygnuje. Po naciskach, apelach i protestach ze strony organizacji zajmujących się prawami zwierząt jak Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Alberta Schweitzera czy Compassion Polska sieciówka z Francji zdecydowała się na pełne wycofanie słynnego świątecznego przysmaku, bez którego wielu nie potrafi wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. O sprawie donosi Anna Iżyńska, Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

Mowa oczywiście o żywych karpiach, których sprzedaż w marketach budzi kontrowersje już od kilku lat. Rosnąca świadomość wśród ludzi na temat praw zwierząt, a także ich funkcjonowania, od lat zmienia wygląd rynku. Obok wycofywania jaj z chowu klatkowego sprawa żywych ryb sprzedawanych w okresie przedświątecznym wzbudzała bodaj największe kontrowersje. Zwycięstwo przyjaciół zwierząt w kontekście decyzji Auchana jest więc niezaprzeczalne. 

Auchan rezygnuje z żywych karpi

Jak mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, to ważny i etyczny krok w kontekście losu ogromnej liczby ryb, które rokrocznie przeżywają katusze tylko dlatego, by zostać później skonsumowane na świątecznym stole. Madej wskazuje, że poparcie dla wycofywania żywych karpii ze sklepów jest ogromne.

- To bardzo ważna zmiana w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Sprzedaż żywych ryb wiąże się z ich ogromnym cierpieniem na każdym etapie: odławiania, sortowania, transportu i sprzedaży. Mamy nadzieję, że kolejne sieci sklepów zdecydują się na ten etyczny krok, zwłaszcza że tego właśnie oczekuje coraz większa grupa konsumentów - mówi Madej.

Auchan, Lidl, Biedronka, Bi1 oraz Tesco w jednym gronie

Jak podaje z kolei wspomniana już Anna Iżyńska, z badań CBOS z marca 2018 roku wynika, że aż 86% Polaków popiera zakaz transportu ryb bez odpowiedniej ilości wody, która zapewniałaby zwierzętom możliwość oddychania. Natomiast Karolina Kuszlewicz, z zawodu prawniczka, z wyboru autorka bloga propagującego prawa zwierząt "W imieniu zwierząt", podkreśla, iż "w sprawie dotyczącej sprzedaży żywych karpi, w której reprezentowała Fundację Noga w Łapę, Sąd Najwyższy orzekł, że fakt, iż karp wytrzymuje bez wody, nie oznacza, że w tym czasie nie cierpi".

Wycofanie żywych karpii ze sprzedaży przez francuską sieciówkę oznacza, że Auchan dołącza do grona takich sieci jak Biedronka, Lidl, Bi1 oraz Tesco.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >