BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brexit przeraża Brytyjczyków. Wyspiarze w strachu gromadzą jedzenie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Brexit bez umowy jest coraz bardziej realny, im zmniejsza się czas dzielący nas do 31 października. Przypomnijmy, że to wówczas Wielka Brytania ma wyjść z Unii Europejskiej, jak zapowiedział nowy premier Wyspiarzy, Boris Johnson. Ten sam szef rządu dąży też do wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy, co rodzi komplikacje.

Jeśli bowiem dojdzie do bezumownego brexitu, Wielka Brytania, a dokładniej sami Brytyjczycy znajdą się w tarapatach. Jak przewidują bowiem brytyjscy ekonomiści, w takim wypadku dojść może do przerw w dostawach, co spowoduje braki w sklepach. Dlatego też już co piąty Brytyjczyk zaczyna gromadzić zapasy jedzenia, by przeżyć w miarę spokojnie przełom października i listopada.

Brexit straszy Brytyjczyków głodem

Co gromadzą Brytyjczycy? Przede wszystkim wspomnianą żywność, ale także napoje i lekarstwa. Zdecydowanie najczęściej Brytyjczycy stawiają na jedzenie, za czym opowiedziało się 74% badanych osób. Na drugim miejscu są lekarstwa - 50%, a napoje zamykają podium z wynikiem 46%. Wartość zapasów, które zrobili Wyspiarze, firma usług finansowych Premium Credit w Londynie wyliczyła na 4 mld funtów, czyli około 4,3 mld euro. 

Eksperci w dziedzinie ekonomii wskazują, że zachowanie Wyspiarzy jest w sumie racjonalne. W wyniku bezumownego brexitu dostawy z kontynentu opóźnią się przez odprawy celne, które wrócą na granicach Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, zapasy zwiększają nie tylko zwykli Brytyjczycy, ale także firmy. Popularna na Wyspach sieć pizzeri Domino\\'s zapowiedziała oficjalnie w ubiegłym tygodniu, że w związku z Brexitem zwiększy swoje zapasy. Wynika to, jak podaje Interia.pl, z faktu, że 1/3 produktów potrzebnych do wyrobu pizzy, jak sos pomidorowy i ananasy, firma sprowadza z kontynentu.

Tagi:

żywnośćWielka BrytaniaBrexit

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]