Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS rozda 100 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 18 maja
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 15.05.2023 13:17

ZUS rozda 100 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 18 maja

zus-list
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do czwartku 18 maja płatnicy składek mogą składać wnioski w konkursie na dofinansowanie projektów, które poprawiają bezpieczeństwo i higienę w pracy. Tegoroczna pula środków wynosi 100 mln zł.

Trwa specjalny konkurs w ZUS

Od 17 kwietnia do 18 maja przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS w ramach specjalnego konkursu. Jest to akcja przeznaczona dla pracodawców i dotyczy działań poprawiających bezpieczeństwo i higienę pracy. Finansowanie działań, które zapobiegają wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to jedno z zadań ZUS. Dofinansowane mogą być projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka na stanowiskach pracy – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. W ramach jednego projektu można realizować wiele działań o różnym charakterze, które w efekcie mają przyczynić się do ograniczenia lub zniwelowania występowania czynników ryzyka na stanowiskach pracy. 

Rzeczniczka dodaje, że do ZUS wpłynęło już kilkaset wniosków od firm. Płatnicy, którzy są zainteresowani otrzymaniem dofinansowania, powinni się pospieszyć ze złożeniem wniosku – zostało na to zaledwie kilka dni. Dokumenty złożone po 18 maja nie będą rozpatrywane. 

Maksymalne dofinansowanie to nawet 300 tys. zł

Minimalna kwota dofinansowania w konkursie dla przedsiębiorców wynosi 10 tys. zł, a maksymalna – 300 tys. zł (nie może przekroczyć 80 proc. inwestycji). Wniosków w konkursie nie mogą składać przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w składkach i podatkach oraz znajdują się w stanie upadłości/pod zarządem komisarycznym/w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Przepracował ponad 62 lata bez zwolnień lekarskich. Teraz otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce.

Wniosek tylko w formie elektronicznej

Wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentacją należy złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegóły dot. konkursu i dokumenty do pobrania znajdują się pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w BIP ZUS.