Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Będzie więcej długich weekendów? Decyzja w rękach prezydenta
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.05.2024 10:27

Będzie więcej długich weekendów? Decyzja w rękach prezydenta

Anderzej Duda
Fot. East News/Adam Burakowski

Majówka za nami, ale to nie koniec długich weekendów w tym miesiącu. Jeden dzień urlopu wystarczy, by cieszyć się czterema dniami wolnego. Możliwe jednak, że już wkrótce nie będziemy musieli ”kombinować”. Polacy dostaną więcej wolnego?

Dwie ”majówki” w jednym roku

Majówka dopiero co dobiegła końca, a wiele osób już myśli o kolejnym długim weekendzie. Ten czeka nas pod koniec maja, 30. dnia miesiąca wypada bowiem w tym roku Boże Ciało. Tradycyjnie będzie to czwartek, a Polacy już biorą wolne na piątek, by w sumie zyskać cztery dni wolnego.

Urlopy w dni rozdzielające święta to zresztą częsta praktyka. Zaledwie kilka dni urlopu zagwarantowało części pracowników rekordową, bo aż dziewięciodniową majówkę. Polacy mają też inne sposoby na wydłużenie wolnego.
 

Dodatkowe pieniądze z ZUS przed emeryturą. To prawie 1800 zł co miesiąc

Nielegalny proceder dla dłuższego wypoczynku

Długie weekendy kuszą Polaków, nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na urlop np. 2 maja czy 31 maja. Jak wyjaśniają eksperci, wiele osób sięga wówczas po inną metodę ”mostkowania” dni wolnych od pracy w postaci L4. To częsta, i, co ważniejsze, nielegalna procedura, którą wciąż usiłują zwalczyć zarówno pracodawcy, jak i ZUS.

Możliwe jednak, że już wkrótce proceder zostanie ukrócony nie z powodu kar, a dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy. Ekonomista Marek Zuber tłumaczył w rozmowie z “Faktem”, iż dni takie jak 31 maja są wolne m.in. w Hiszpanii, natomiast w Polsce pracownicy ”wtedy i tak kombinują, jak wziąć wolne i przedłużyć sobie weekend”.

”Pół biedy, jeśli wezmą urlop wypoczynkowy” - dodaje Marek Zuber.
 

Petycja czeka na decyzję prezydenta

Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów w całej Europie. Jak pokazują dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy", średni czas pracy to 40,4 godzin tygodniowo, czyli aż trzy godziny więcej niż średnia krajów Unii Europejskiej. Dłużej, i to niewiele, pracują tylko Grecy, bo całe 41 godzin tygodniowo.

W ostatnich dniach o Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęła jednak petycja, która może pomóc to zmienić. Dodatkowe cztery dni w roku, rozdzielające inne święta, miałyby być od teraz ustawowo wolne od pracy. W petycji czytamy:

W interesie publicznym wnoszę o rozszerzenie katalogu dni wolnych od pracy w ustawie o dniach wolnych od pracy przez wpisanie: 2 maja - Dzień Flagi jest świętem, który wyraża szacunek do polskich barw oraz symboli narodowych. Jest też częścią tzw. świąt majowych, podczas których nie tylko obchodzimy święto pracy, barw narodowych oraz Konstytucji 3 Maja, ale również spotykamy się i spędzamy ten czas w gronie rodziny i przyjaciół. Święta majowe integrują Polaków bez względu na rasę, płeć, wiek, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie. Dlatego warto, aby obywatele celebrowali wszystkie święta majowe razem.

Wolny miałyby być nie tylko 2 maja i piątek po Bożym Ciele, ale również wigilia i Wielki Piątek. Zanim do tego dojdzie, petycję czeka jednak długa droga. Po analizie petycji, Andrzej Duda będzie musiał wnieść inicjatywę do Sejmu, a ta będzie musiała uzyskać poparcie parlamentu. Bez tego z dodatkowych długich weekendów bez mostkowania - nici.

źródło: fakt.pl