Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze z ZUS przed emeryturą. To prawie 1800 zł co miesiąc
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.05.2024 10:50

Dodatkowe pieniądze z ZUS przed emeryturą. To prawie 1800 zł co miesiąc

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Fantastyczne informacje dla wielu Polaków. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jeszcze jedno świadczenie przed przejściem na emeryturę. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba będzie spełnić kilka warunków oraz złożyć wniosek. Przedstawiamy szczegóły. 

ZUS wypłaci jeszcze jedno świadczenie tuż przed emeryturą

Na emeryturę mogą przejść Polacy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak się jednak okazuje, spora część osób ma szansę na wypłatę dodatkowego wsparcia finansowego zanim zaczną pobierać swoje świadczenie emerytalne. 

Specjalny dodatek ma wspomóc Polaków, którzy tuż przed przejściem na emeryturę stracą zatrudnienie. Świadczenie wypłacane jest osobom wieku przedemerytalnym, który wynosi 54 lata w przypadku kobiet oraz 61 lat w przypadku mężczyzn.

Limit wypłaty gotówki z bankomatów. Tej kwoty nie przekroczysz

Takie warunki trzeba spełnić, by ZUS wypłacił świadczenie

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Wsparcie finansowe jest skierowane do osób, które pobierały zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni. 

Trzeba również być zarejestrowanym jako bezrobotny i nie odmówić propozycji zatrudnienia. Pieniądze zostaną wypłacone osobom, które są w stanie udowodnić wymagane okresy składkowe i nieskładkowe, swój wiek oraz przyczynę utraty pracy. 

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne?

Warto pamiętać, że świadczenie przedemerytalne można pobierać przed maksymalnie cztery lata. Wysokość wsparcia zmienia się wraz z waloryzacją emerytur i rent. Od 1 marca bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1794,70 zł brutto miesięcznie.

Aby otrzymać taki dodatek, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Co ważne, należy zrobić to w ciągu 30 dni od momentu odebrania zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni. 

Zobacz także: Emerytura bez lat pracy. Świadczenie należy się w jednym przypadku