Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura bez lat pracy. Świadczenie należy się w jednym przypadku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.05.2024 09:27

Emerytura bez lat pracy. Świadczenie należy się w jednym przypadku

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Przejście na emeryturę w naszym kraju jest możliwe po spełnieniu kilku kluczowych warunków, a jednym z nich jest przepracowanie określonego czasu. A co w sytuacji, gdy ktoś nie posiada wymaganego stażu pracy? Okazuje się, że w jednym przypadku ZUS wypłaci świadczenie.

Aby przejść na emeryturę, trzeba spełnić odpowiednie warunki

Na emeryturę mogą przejść osoby, które spełnią szereg konkretnych warunków. Przede wszystkim, należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Konieczne jest również opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalno-rentowego za minimum jeden dzień. 

Jeżeli chodzi o wysokość świadczenia emerytalnego, to zależy ona od wielu rozmaitych czynników. Emerytura minimalna obecnie wynosi 1780,96 złotych brutto, ale taka kwota zostanie wypłacona osobom, które przepracowały określoną liczbę lat. Wymagany staż pracy wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. 

Limit wypłaty gotówki z bankomatów. Tej kwoty nie przekroczysz

Co wpływa na wysokość emerytury?

Staż pracy to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na wysokość świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest również to, jakie zarobki otrzymywał beneficjent. Podczas wyliczania świadczenia bierze się pod uwagę także średnie dalsze trwanie życia. To wskaźnik, który co roku publikuje Główny Urząd Statystyczny. Im dłuższa będzie liczba lat, którą prawdopodobnie przeżyje przyszły emeryt, tym wysokość emerytury będzie niższa. 

Zobacz także: Akcyza na kolejny produkt? Ceny poszybują, wielu jest zawiedzionych

Emerytura bez wymaganego stażu pracy jest możliwa

Aby otrzymać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wystarczy tak naprawdę przepracować tylko jeden dzień i odprowadzić z tego tytułu składkę. W takim przypadku senior otrzyma groszową wypłatę, czyli świadczenie mniejsze niż emerytura minimalna. 

Co ciekawe, część osób nie musi spełnić warunku związanego z przepracowaniem co najmniej jednego dnia, a świadczenie i tak będzie im się należało. Chodzi tutaj konkretnie o tych, którzy nie byli w stanie podjąć zatrudnienia przez całkowitą niezdolność do pracy. Takie osoby otrzymają co miesiąc 1780,96 zł w ramach renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.