Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > W 2024 roku duże zmiany w przepisach. Skorzysta na nich wielu pracowników
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.12.2023 19:24

W 2024 roku duże zmiany w przepisach. Skorzysta na nich wielu pracowników

praca-przy-komputerze-ekran-monitor
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Komputera używamy nie tylko do celów rozrywkowych, ale i zawodowych. W wielu przypadkach praca jest po prostu niemożliwa bez użycia tego sprzętu. W 2024 roku każdy, kto pracuje przy laptopie minimum 4 godziny dziennie, będzie mógł liczyć na dodatkowe zaopatrzenie swojego stanowiska przez pracodawcę – przypomina dziennik.pl. I podkreśla, że to nie koniec nadchodzących zmian.

Nadchodzi zmiana przepisów. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki

17 listopada w życie weszły nowe przepisy bhp dotyczące wyposażania stanowisk pracy (również osób pracujących zdalnie). Jednak na realne zmiany pracownicy poczekają nawet do połowy maja 2024 roku. Pracodawcy mają bowiem 6 miesięcy na wdrożenie przepisów.

Do tej pory było tak, że pracownicy mogli ubiegać się głównie o dofinansowanie zakupu okularów niezbędnych do pracy. Teraz katalog ten zostanie rozszerzony o soczewki kontaktowe, stacjonarne monitory do laptopa lub podstawki do laptopa. Chodzi o to, aby praca była wygodniejsza i bezpieczniejsza dla naszego zdrowia.

W przypadku prac biurowych rozszerzenia stanowiska o zewnętrzny monitor pozwala uzyskać większą powierzchnię roboczą i podnieść ergonomię pracy. Pozycję ekranu można wówczas regulować, co jest kluczowe dla zachowania prawidłowej postawy ciała. Nieraz monitory wzbogaca się o funkcję redukcji niebieskiego światła. Zmniejszenie jego emitowania przekłada się ulgę dla oczu.

Od 1 stycznia znaczne podwyżki dla pracowników Biedronki. Wiemy, ile można zarobić Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku. Polacy mają powody do radości

Jak ubiegać się o szkła kontaktowe?

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę i spędzający przed ekranem monitora, w pracy, co najmniej 4 godziny będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie szkół kontaktowych. Dokładna kwota powinna zostać wskazana w regulaminie firmowym (z reguły jest to ok. 200-300 zł). Oczywiście niezbędne jest okazanie zaświadczenia od lekarza, wypełnienie wniosku i dostarczenie faktury zakupu soczewek. Warto tu podkreślić, że refundacja zakupu przez pracownika szkieł kontaktowych jest akceptowana przez urzędy nawet teraz, przy założeniu, że istnieje ku temu podstawa prawna.

To nie koniec. Pracownik może poprosić również o te rzeczy

Na prośbę pracownika pracodawca może też dokupić mu mysz do komputera, klawiaturę oraz podnóżek, który zapewni mu wygodną zmianę pozycji do pracy. Oczywiście konieczne jest też zagwarantowanie komfortowego dla wzroku oświetlenia.