W Polsce aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Szerokie grono osób zatrudnionych, którym do przejścia na emeryturę zostało zaledwie kilka lat, ma prawo skorzystać z tzw. ochrony przedemerytalnej. O tym szczególnym przywileju pracowniczym przeczytamy w art. 39 Kodeksu pracy. Kto dokładnie jest objęty taką formą ochrony i czy są tu jakieś odstępstwa od reguły? Wyjaśniamy poniżej.
Wynagrodzenie minimalne to najniższa kwota, jaką pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Od lipca wynosi ono 3600 zł brutto, czyli 2 783,86 zł “na rękę”. Z danych GUS wynika, że taką pensję otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków. Tymczasem portal dziennik.pl informuje, że w pewnej sytuacji pracodawca może wypłacić pensję niższą od minimalnej i wcale nie naruszy przy tym praw pracowniczych. Jak to możliwe?
Z początkiem czerwca w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę potocznie określaną jako “dyrektywa równości płac”. Choć państwa członkowskie Unii Europejskiej dostaną dość sporo czasu, by wdrożyć ujęte w tym dokumencie zasady, pracodawcy i eksperci rynkowi już teraz zastanawiają się nad jej skutkami. “Jawność wynagrodzeń to krok w zniesieniu dysproporcji pomiędzy pracownikami na takich samych stanowiskach i z takim samym zakresem obowiązków. Z drugiej strony to też może być kością niezgody w zakładach pracy” – mówi nam Główny Doradca Podatkowy firmy inFakt, Piotr Juszczyk. Na co zatem musimy się przygotować?
Nowe przywileje pracownicze zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli pracownik wyrazi chęć, jego szef będzie musiał zapewnić mu dodatkowy sprzęt do pracy. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiana przepisów nastąpi już 17 listopada. Kto najbardziej na niej zyska?
Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.
Zbliża się ważna data dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy, mają czas do 30 września, później będą musieli liczyć się z sowitymi karami aż do 30 tysięcy złotych. Co muszą zrobić, aby ich uniknąć?
We wtorek 15 sierpnia temperatura niemal w całej Polsce przekraczała 30 stopni Celsjusza, co dało nam drugie miejsce… pod względem gorąca w państwach europejskich – wczoraj, jak informuje Wirtualna Polska, wyprzedziła nas tylko Hiszpania. Wysokie temperatury z pewnością cieszą wielu spragnionych słońca urlopowiczów, ale tych, którzy akurat pracują, już niekoniecznie. Tymczasem przy takiej pogodzie pracodawca ma obowiązek zadbać o swojego pracownika – przypomina bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób oraz sprawdzamy, czy pracownik może odmówić pracy w czasie upałów.
O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.
Od 23 maja obowiązują nowe wzory świadectw pracy. W porównaniu ze starymi pojawiły się trzy zmiany. Za niewydanie dokumentu w terminie grozi natomiast 30 tys. złotych kary.
Do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten wprowadzono dopiero w tym roku. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt zwraca uwagę, że na kontach wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się konieczność dopłaty do wysokości składki zdrowotnej.
Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą do 22 maja złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje nowy wzór świadectwa pracy. Jest to wynik wprowadzonych nowelizacji Kodeksu pracy, dzięki którym pracownicy otrzymają prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego, dwóch dni (lub 16 godzin) zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej oraz do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Informacje o wykorzystaniu dni ze wskazanych puli mają znaleźć się właśnie na świadectwie pracy o nowym wzorze – podaje Interia.
Poza nowelizacją przepisów w zakresie pracy zdalnej 26 kwietnia zaczną obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. W efekcie pojawi się możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy: urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Co to oznacza w praktyce?
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia, pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika wykonującego swoje obowiązki w trybie home office. Chodzi o sprawdzenie kwestii z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kiedy taka kontrola będzie możliwa i jakie będą jej konsekwencje?
Już za tydzień wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie to m.in. efekt wysokiego zainteresowania trybem home office – z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w październiku 2022 roku wynika, że ok. 30 proc. zatrudnionych stanowią właśnie pracujący zdalnie lub hybrydowo.
Do piątku 31 marca płatnicy składek są zobowiązani dostarczyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku przepracowały choć jeden dzień w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze.
Ochrona przedemerytalna jest zapisana w Kodeksie pracy i stanowi formę zabezpieczenia dla osób, które są zatrudnione na umowie o pracę i pozostały im cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ochrona ta zapobiega zwolnieniu, ale jak we wszystkim, tak i w tym przypadku są wyjątki od reguły. Jakie?
Jeśli pracujesz minimum 4 godziny dziennie przed ekranem komputera i masz oświadczenie lekarskie potwierdzające potrzebę noszenia okularów, możesz ubiegać się u swojego pracodawcy o dopłatę do ich zakupu. Podstawa prawna ku temu wynika z art. 237 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
28 lutego wygasa ważność deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Nowe oświadczenia można składać od jutra. Jeśli pracownik nic z tym nie zrobi, zostanie z automatu zapisany do rządowego programu oszczędzania, wskutek czego od kwietnia jego pensja zmniejszy się o 2 proc.
Praca na wysokościach nie należy do bezpiecznych - może prowadzić do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracownika, często jej następstwami są poważne wypadki, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Z tego konkretnego rodzaju pracy wynikają odpowiednie obowiązki, które muszą być dotrzymane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.
Chcąc bronić interesów społeczno-ekonomicznych, pracownicy mają prawo do założenia związku zawodowego. Członkiem może być każda osoba wykonująca pracę zarobkową. Choć można utworzyć go w wielu różnych formach, najczęściej spotykamy związek zawodowy w zakładzie pracy – co to oznacza dla pracodawcy?
Upały dotarły do Polski jeszcze przed nadejściem kalendarzowego lata i wakacji. Większość z nas zmaga się z nimi nie na plaży a w pracy. Być może nie wszyscy wiedzą, że przy wysokich temperaturach o nasze samopoczucie muszą zadbać pracodawcy. Sprawdźcie jakie mają obowiązki. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obowiązki mają pracodawcy wobec podwładnych w trakcie upałówCo może, ale nie musi zapewnić w tym czasie pracownikom ich szefO kogo szczególnie powinni zadbać w okresie upałów pracodawcy
ZUS od niedawna dysponuje bardziej szczegółową wiedzą na temat pracowników. Od niedzieli 16 maja każdy pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia nowego zatrudnionego musi uzupełnić kod wykonywanego zawodu. To dodatkowy obowiązek dla już i tak wyjątkowo obciążonych działów administracyjnych w spółkach.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany zaszły w ZUSPo co mu szczegółowa wiedza o pracownikachJakie trudności może rodzić nowy obowiązek
Praca zdalna w końcu zostanie uregulowana w polskim prawie. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jednak proponowana regulacja wprowadza także dodatkowe uprawnienia dla pracodawców. Po zmianach szefowie będą mogli organizować wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest praca zdalna w myśl proponowanych zapisówKiedy pracodawca będzie mógł ją wprowadzićNa czym mają polegać kontrole trzeźwości
Kodeks pracy zostanie dostosowany do pandemicznych realiów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii postuluje, aby wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dzięki temu nowe obowiązki zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. To nie jedyne zmiany, jakie zamierza wdrożyć resort.Z tego artykułu dowiesz się:Jak zdaniem resortu rozwoju powinien zmienić się kodeks pracyJakie obowiązki będzie miał pracodawcaJakie dodatkowe uprawnienia kontrolne będą mu przysługiwały
Świadectwo jest dokumentem potwierdzającym nie tylko odbytą naukę w szkole. Także okres zatrudnienia powinien być przypieczętowany uzyskaniem przez pracownika świadectwa, tym razem jednak nie nauki, lecz pracy. Obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma każdy pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie wszelkiego rodzaju umów o pracę (na czas określony, nieokreślony, jak również umowy cywilnoprawnej) wraz z zakończeniem współpracy.
Wygaśnięcie stosunku pracy może nastąpić w wielu sytuacjach i zachodzi ono także w przypadku śmierci pracownika. Co w takiej sytuacji musi zrobić pracodawca - jakich formalności dopełnić? Komu muszą zostać wypłacone należne świadczenia?