Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Obowiązki Pracodawcy

Obowiązki Pracodawcy

praca, fabryka
03.04.2024 22:03 Dwa dni wolnego albo 16 godzin wolnego od pracy. Pracownicy o tym zapominają

Niektórzy pracownicy mogą korzystać ze specjalnego prawa dotyczącego dodatkowych dni wolnych. 16 godzin albo dwa dni zwolnienia od pracy przysługuje jedynie rodzicom dzieci w określonym wieku. Większość z nich zapomina o kluczowym szczególe dotyczącym tego, do kiedy przysługuje zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem.

praca-przy-komputerze-ekran-monitor
18.12.2023 19:24 W 2024 roku duże zmiany w przepisach. Skorzysta na nich wielu pracowników

Komputera używamy nie tylko do celów rozrywkowych, ale i zawodowych. W wielu przypadkach praca jest po prostu niemożliwa bez użycia tego sprzętu. W 2024 roku każdy, kto pracuje przy laptopie minimum 4 godziny dziennie, będzie mógł liczyć na dodatkowe zaopatrzenie swojego stanowiska przez pracodawcę – przypomina dziennik.pl. I podkreśla, że to nie koniec nadchodzących zmian.

Praca zdalna
11.12.2023 10:57 Ważny dokument w każdej pracy. Bardzo mało czasu na spełnienie obowiązku

Każdy pracownik posiadający umowę o pracę musi otrzymać od swojego pracodawcy jeden ważny dokument. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o PIT-a czy wnioski - co więcej, sam pracodawca ma na przekazanie dokumentu bardzo mało czasu.

Praca przy laptopie
09.12.2023 21:01 Gorące posiłki i napoje za darmo. Obowiązki pracodawcy w zimę mogą zaskoczyć

Nadejście zimy wiąże się z kilkoma nieprzyjemnymi czynnikami, takimi jak chociażby duże spadki temperatur. Okazuje się, że ta pora roku niesie ze sobą dodatkowe obowiązki dla pracodawców, a niektórych nie znajdziemy w Kodeksie Pracy, a w rozporządzeniach. 

senior-dlonie-pieniadze-wynagrodzenie
27.11.2023 12:38 Jesteś w tym wieku? Pracodawca nie może Cię zwolnić ani obniżyć pensji. Są jednak wyjątki

W Polsce aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Szerokie grono osób zatrudnionych, którym do przejścia na emeryturę zostało zaledwie kilka lat, ma prawo skorzystać z tzw. ochrony przedemerytalnej. O tym szczególnym przywileju pracowniczym przeczytamy w art. 39 Kodeksu pracy. Kto dokładnie jest objęty taką formą ochrony i czy są tu jakieś odstępstwa od reguły? Wyjaśniamy poniżej.

pieniadze-portfel-banknot-kobieta
19.11.2023 17:19 Wynagrodzenie niższe od minimalnego? W tej sytuacji pracodawca może tak zrobić

Wynagrodzenie minimalne to najniższa kwota, jaką pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Od lipca wynosi ono 3600 zł brutto, czyli 2 783,86 zł “na rękę”. Z danych GUS wynika, że taką pensję otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków. Tymczasem portal dziennik.pl informuje, że w pewnej sytuacji pracodawca może wypłacić pensję niższą od minimalnej i wcale nie naruszy przy tym praw pracowniczych. Jak to możliwe?

portfel-pieniadze-czlowiek-wynagrodzenie
09.11.2023 15:01 Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Z początkiem czerwca w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę potocznie określaną jako “dyrektywa równości płac”. Choć państwa członkowskie Unii Europejskiej dostaną dość sporo czasu, by wdrożyć ujęte w tym dokumencie zasady, pracodawcy i eksperci rynkowi już teraz zastanawiają się nad jej skutkami. “Jawność wynagrodzeń to krok w zniesieniu dysproporcji pomiędzy pracownikami na takich samych stanowiskach i z takim samym zakresem obowiązków. Z drugiej strony to też może być kością niezgody w zakładach pracy” – mówi nam Główny Doradca Podatkowy firmy inFakt, Piotr Juszczyk. Na co zatem musimy się przygotować?

laptop
07.11.2023 17:48 Korzystne zmiany dla pracowników. Wchodzą w życie 17 listopada

Nowe przywileje pracownicze zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli pracownik wyrazi chęć, jego szef będzie musiał zapewnić mu dodatkowy sprzęt do pracy. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiana przepisów nastąpi już 17 listopada. Kto najbardziej na niej zyska?

pieniadze-kalendarz-gotowka
24.10.2023 10:03 Zmiana czasu już w niedzielę. Pracodawca musi wypłacić dodatek za dłuższą pracę

Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.

pieniadze-notes-kalendarz-data
21.09.2023 13:18 Pracodawcy mają czas do 30 września. O tym trzeba pamiętać, aby uniknąć kary

Zbliża się ważna data dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy, mają czas do 30 września, później będą musieli liczyć się z sowitymi karami aż do 30 tysięcy złotych. Co muszą zrobić, aby ich uniknąć?

praca-upal-garnitur
16.08.2023 12:32 O tych przepisach musisz wiedzieć. W czasie upałów możliwy krótszy czas pracy

We wtorek 15 sierpnia temperatura niemal w całej Polsce przekraczała 30 stopni Celsjusza, co dało nam drugie miejsce… pod względem gorąca w państwach europejskich – wczoraj, jak informuje Wirtualna Polska, wyprzedziła nas tylko Hiszpania. Wysokie temperatury z pewnością cieszą wielu spragnionych słońca urlopowiczów, ale tych, którzy akurat pracują, już niekoniecznie. Tymczasem przy takiej pogodzie pracodawca ma obowiązek zadbać o swojego pracownika – przypomina bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób oraz sprawdzamy, czy pracownik może odmówić pracy w czasie upałów.

emeryci-ulica-spacer
10.08.2023 12:22 Tym osobom nie grozi zwolnienie z pracy, mają specjalną ochronę. Są jednak wyjątki

O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.

pieniądze
23.05.2023 17:38 Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary

Od 23 maja obowiązują nowe wzory świadectw pracy. W porównaniu ze starymi pojawiły się trzy zmiany. Za niewydanie dokumentu w terminie grozi natomiast 30 tys. złotych kary.

zus-list
19.05.2023 20:16 Zostało kilka dni na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć konkretne dokumenty

Do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten wprowadzono dopiero w tym roku. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt zwraca uwagę, że na kontach wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się konieczność dopłaty do wysokości składki zdrowotnej. 

zus-sala
06.05.2023 15:33 Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Wiele osób musi go wypełnić do 22 maja

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą do 22 maja złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

praca-laptop
16.04.2023 10:33 Rząd szykuje nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany czekają nas już niebawem

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje nowy wzór świadectwa pracy. Jest to wynik wprowadzonych nowelizacji Kodeksu pracy, dzięki którym pracownicy otrzymają prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego, dwóch dni (lub 16 godzin) zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej oraz do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Informacje o wykorzystaniu dni ze wskazanych puli mają znaleźć się właśnie na świadectwie pracy o nowym wzorze – podaje Interia.

kalendarz-wolne-notatki
14.04.2023 12:39 Spore zmiany w Kodeksie pracy. Będzie więcej dni wolnych, nowe przepisy już od 26 kwietnia

Poza nowelizacją przepisów w zakresie pracy zdalnej 26 kwietnia zaczną obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. W efekcie pojawi się możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy: urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Co to oznacza w praktyce?

praca-laptop
04.04.2023 13:26 Od 7 kwietnia możliwa kontrola pracowników zdalnych. Sprawdzamy, jakie uprawnienia otrzyma pracodawca

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia, pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika wykonującego swoje obowiązki w trybie home office. Chodzi o sprawdzenie kwestii z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kiedy taka kontrola będzie możliwa i jakie będą jej konsekwencje?

praca-laptop
30.03.2023 16:17 Praca zdalna: 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy. Co to oznacza dla pracodawcy i pracownika

Już za tydzień wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie to m.in. efekt wysokiego zainteresowania trybem home office – z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w październiku 2022 roku wynika, że ok. 30 proc. zatrudnionych stanowią właśnie pracujący zdalnie lub hybrydowo.

zus-list
29.03.2023 15:26 ZUS pilnie przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca

Do piątku 31 marca płatnicy składek są zobowiązani dostarczyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku przepracowały choć jeden dzień w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze.

pieniądze-gotówka
26.03.2023 14:46 Ochrona przedemerytalna – wtedy pracodawca nie może Cię zwolnić. Są jednak wyjątki

Ochrona przedemerytalna jest zapisana w Kodeksie pracy i stanowi formę zabezpieczenia dla osób, które są zatrudnione na umowie o pracę i pozostały im cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ochrona ta zapobiega zwolnieniu, ale jak we wszystkim, tak i w tym przypadku są wyjątki od reguły. Jakie?

okulary-pieniądze
22.03.2023 11:23 Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych

Jeśli pracujesz minimum 4 godziny dziennie przed ekranem komputera i masz oświadczenie lekarskie potwierdzające potrzebę noszenia okularów, możesz ubiegać się u swojego pracodawcy o dopłatę do ich zakupu. Podstawa prawna ku temu wynika z art. 237 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Dziś wygasają ważne deklaracje. Jeśli nie złożysz nowego oświadczenia, w kwietniu przyjdzie niższa pensja
28.02.2023 12:07 Dziś wygasają deklaracje o rezygnacji z PPK. Jeśli nie złożysz nowego oświadczenia, w kwietniu przyjdzie niższa pensja

28 lutego wygasa ważność deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Nowe oświadczenia można składać od jutra. Jeśli pracownik nic z tym nie zrobi, zostanie z automatu zapisany do rządowego programu oszczędzania, wskutek czego od kwietnia jego pensja zmniejszy się o 2 proc.

Jakie obowiązki mają pracodawcy w upały?
22.06.2021 02:00 Upały przetaczają się przez kraj. Twój pracodawca ma odpowiednie obowiązki

Upały dotarły do Polski jeszcze przed nadejściem kalendarzowego lata i wakacji. Większość z nas zmaga się z nimi nie na plaży a w pracy. Być może nie wszyscy wiedzą, że przy wysokich temperaturach o nasze samopoczucie muszą zadbać pracodawcy. Sprawdźcie jakie mają obowiązki. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obowiązki mają pracodawcy wobec podwładnych w trakcie upałówCo może, ale nie musi zapewnić w tym czasie pracownikom ich szefO kogo szczególnie powinni zadbać w okresie upałów pracodawcy

tie-690084 1920
02.06.2021 02:00 Obowiązki pracodawcy w przypadku śmierci pracownika

Wygaśnięcie stosunku pracy może nastąpić w wielu sytuacjach i zachodzi ono także w przypadku śmierci pracownika. Co w takiej sytuacji musi zrobić pracodawca - jakich formalności dopełnić? Komu muszą zostać wypłacone należne świadczenia?

notepad-691250 1920
31.05.2021 02:00 Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy. Jeśli tego nie zrobi grozi mu pozew sądowy

Świadectwo jest dokumentem potwierdzającym nie tylko odbytą naukę w szkole. Także okres zatrudnienia powinien być przypieczętowany uzyskaniem przez pracownika świadectwa, tym razem jednak nie nauki, lecz pracy. Obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma każdy pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie wszelkiego rodzaju umów o pracę (na czas określony, nieokreślony, jak również umowy cywilnoprawnej) wraz z zakończeniem współpracy.

siptu-2407248 640
27.05.2021 02:00 Związek zawodowy w zakładzie pracy – co oznacza dla pracodawcy?

Chcąc bronić interesów społeczno-ekonomicznych, pracownicy mają prawo do założenia związku zawodowego. Członkiem może być każda osoba wykonująca pracę zarobkową. Choć można utworzyć go w wielu różnych formach, najczęściej spotykamy związek zawodowy w zakładzie pracy – co to oznacza dla pracodawcy?

construction-worker-495373 1920
26.05.2021 02:00 Praca na wysokości i związane z nią obowiązki pracodawcy

Praca na wysokościach nie należy do bezpiecznych - może prowadzić do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracownika, często jej następstwami są poważne wypadki, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Z tego konkretnego rodzaju pracy wynikają odpowiednie obowiązki, które muszą być dotrzymane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.

  • 1
  • 2