Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zostało kilka dni na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć konkretne dokumenty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.05.2023 20:16

Zostało kilka dni na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć konkretne dokumenty

zus-list
Biznesinfo

Do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten wprowadzono dopiero w tym roku. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt zwraca uwagę, że na kontach wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się konieczność dopłaty do wysokości składki zdrowotnej. 

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Czas, na złożenie rocznego rozliczenia w dokumencie za kwiecień, mija w poniedziałek 22 maja. Osoby prowadzące jednoosobową działalność składają roczne rozliczenie na druku ZUS DRA (blok XII). Inny druk obowiązuje przy opłacaniu składek za inne osoby – np. swoich pracowników czy zleceniobiorców. Wówczas urzędnikom należy dostarczyć ZUS RCA (blok III. F).

Co, jeśli z rozliczenia wyjdzie nadpłata, lub niedopłata? W pierwszym przypadku (zakładając, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek), ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na platformie PUE ZUS. Taki wniosek będzie trzeba zweryfikować, podpisać i odesłać do 1 czerwca. Wówczas pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy danej osoby najpóźniej do 1 sierpnia. Natomiast, jeśli na koncie płatnika odnotowano zadłużenie, nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Z kolei przy wystąpieniu niedopłaty, różnicę trzeba uregulować do 22 maja 2023 roku.

Ważne informacje dla ryczałtowców

Zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, część przedsiębiorców (zwłaszcza chodzi tu o ryczałtowców) może mieć niedopłaty wynikające z obowiązujących trzech progów przychodowych. Jeśli ktoś „wskoczył” w wyższy próg w trakcie roku, a płacił składkę według niższego, musi dopłacić różnicę. Mogą być jednak też sytuacje odwrotne: z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Jej zwrot następuje tylko na wniosek płatnika, bo ZUS automatycznie ich nie robi – wyjaśnia Piotr Juszczyk w informacji przesłanej do redakcji Biznesinfo.

Wzmożone kontrole chorych na L4. Wiele osób traci zasiłek lub musi go zwrócić.

Kuriozalna sytuacja

Na koncie podatnika w ZUS widnieją nadpłaty, ale i tak ZUS wymaga opłacenia wszelkich niedopłat. Jest to kuriozalna sytuacja, bo dodatkowe środki zapłacone już przez podatnika powinny zostać wykorzystane do uregulowania właśnie tych niedopłat w rozliczeniu rocznym. Dopiero po złożeniu rozliczenia rocznego zobaczymy, jak ZUS ustosunkuje się do podatników, którzy nie zapłacili dodatkowych kwot i czy w jakiś sposób będzie egzekwował wartość niedopłaty – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Dzień otwarty w ZUS

W związku z tym, że już lada moment upłynie czas złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok, w sobotę 20 maja w kilkudziesięciu placówkach ZUS urzędnicy będą udzielać przedsiębiorcom niezbędnych informacji. Konsultacje odbędą się w godz. 9:00-14:00. Lista otwartych placówek jest zamieszczona na stronie internetowej Zakładu. W sobotę będzie dostępna także specjalna infolinia w Centrum Obsługi Telefonicznej tel. 22 560 16 00 – zapowiedział rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.