BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Zostało kilka dni na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć konkretne dokumenty

19 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten wprowadzono dopiero w tym roku. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt zwraca uwagę, że na kontach wielu osób, zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się konieczność dopłaty do wysokości składki zdrowotnej. 

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Czas, na złożenie rocznego rozliczenia w dokumencie za kwiecień, mija w poniedziałek 22 maja. Osoby prowadzące jednoosobową działalność składają roczne rozliczenie na druku ZUS DRA (blok XII). Inny druk obowiązuje przy opłacaniu składek za inne osoby – np. swoich pracowników czy zleceniobiorców. Wówczas urzędnikom należy dostarczyć ZUS RCA (blok III. F).

Co, jeśli z rozliczenia wyjdzie nadpłata, lub niedopłata? W pierwszym przypadku (zakładając, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek), ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na platformie PUE ZUS. Taki wniosek będzie trzeba zweryfikować, podpisać i odesłać do 1 czerwca. Wówczas pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy danej osoby najpóźniej do 1 sierpnia. Natomiast, jeśli na koncie płatnika odnotowano zadłużenie, nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Z kolei przy wystąpieniu niedopłaty, różnicę trzeba uregulować do 22 maja 2023 roku.

Ważne informacje dla ryczałtowców

Zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, część przedsiębiorców (zwłaszcza chodzi tu o ryczałtowców) może mieć niedopłaty wynikające z obowiązujących trzech progów przychodowych. Jeśli ktoś „wskoczył” w wyższy próg w trakcie roku, a płacił składkę według niższego, musi dopłacić różnicę. Mogą być jednak też sytuacje odwrotne: z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Jej zwrot następuje tylko na wniosek płatnika, bo ZUS automatycznie ich nie robi – wyjaśnia Piotr Juszczyk w informacji przesłanej do redakcji Biznesinfo.

Wzmożone kontrole chorych na L4. Wiele osób traci zasiłek lub musi go zwrócić.

Kuriozalna sytuacja

Na koncie podatnika w ZUS widnieją nadpłaty, ale i tak ZUS wymaga opłacenia wszelkich niedopłat. Jest to kuriozalna sytuacja, bo dodatkowe środki zapłacone już przez podatnika powinny zostać wykorzystane do uregulowania właśnie tych niedopłat w rozliczeniu rocznym. Dopiero po złożeniu rozliczenia rocznego zobaczymy, jak ZUS ustosunkuje się do podatników, którzy nie zapłacili dodatkowych kwot i czy w jakiś sposób będzie egzekwował wartość niedopłaty – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Dzień otwarty w ZUS

W związku z tym, że już lada moment upłynie czas złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok, w sobotę 20 maja w kilkudziesięciu placówkach ZUS urzędnicy będą udzielać przedsiębiorcom niezbędnych informacji. Konsultacje odbędą się w godz. 9:00-14:00. Lista otwartych placówek jest zamieszczona na stronie internetowej Zakładu. W sobotę będzie dostępna także specjalna infolinia w Centrum Obsługi Telefonicznej tel. 22 560 16 00 – zapowiedział rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

niemcy-flaga

Niemiecki producent samochodów ogłosił upadłość. Wielu klientów może nie odzyskać swoich pieniędzy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >

Finanse

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

500 plus dla seniorów. Aby dostać pieniądze trzeba spełnić konkretne warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >