Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dwa dni wolnego albo 16 godzin wolnego od pracy. Pracownicy o tym zapominają
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.04.2024 22:03

Dwa dni wolnego albo 16 godzin wolnego od pracy. Pracownicy o tym zapominają

praca, fabryka
Fot. Adrian Sulyok

Niektórzy pracownicy mogą korzystać ze specjalnego prawa dotyczącego dodatkowych dni wolnych. 16 godzin albo dwa dni zwolnienia od pracy przysługuje jedynie rodzicom dzieci w określonym wieku. Większość z nich zapomina o kluczowym szczególe dotyczącym tego, do kiedy przysługuje zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Przepisy mówią jasno: niektórzy pracownicy mają prawo do dodatkowych dni wolnego

Pracujesz i masz dzieci? Zaliczasz się do grona pracowników, którym przysługują specjalne prawa. Mowa nie o dodatkach finansowych, czy prawie do urlopu macierzyńskiego. Z tego przepisu korzystać mogą także ojcowie.

Mowa o prawie do zwolnienia od pracy w związku z koniecznością opieki nad zdrowym dzieckiem. Przepisy jasno wskazują, że pracownicy mający dzieci w wieku do 14. roku życia mają prawo do otrzymania dodatkowych godzin wolnych.

Poczta Polska wprowadziła nową usługę. Zyskała ogromną popularność

Jeśli masz dziecko, możesz korzystać z tego przywileju w pracy

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat ma jasno określone granice. Pracownik ma prawo albo do dwóch dni wolnego, albo do uzyskania łącznie 16 godzin zwolnienia od pracy w związku z koniecznością zaopiekowania się dzieckiem, które ma mniej niż 14 lat.

ZOBACZ: ZUS wypłaci nawet 3888 zł rocznie. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Co ważne, zwolnienie to nie jest naliczane za każde wychowywane dziecko. Nawet posiadając czwórkę dzieci, rodzicom należy się wspomniany wcześniej wymiar zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Skorzystanie z tego prawa nie wpływa na wysokość wynagrodzenia. Pieniądze trafiające na konto rodzica nie zostaną pomniejszone, jak ma to w przypadku skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Niektórzy tracą dodatkowe dwa dni wolnego od pracy

Trzeba jednak pamiętać o konkretnych regulacjach dotyczących prawa do zwolnienia od pracy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem do 14. roku życia. Dodatkowe 2 dni wolnego od pracy nie są naliczane z góry na rok kalendarzowy. Pracownik uprawniony do skorzystania z tego przywileju traci go w momencie, gdy dziecko obchodzi 14. urodziny. Jeśli wypadają one już w styczniu, to wraz z początkiem roku, gdy dziecko osiąga 14 lat, pracownik nie może już skorzystać z 2 dni albo 16 godzin zwolnienia od pracy.

ZOBACZ: Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Trudno uwierzyć, ile przelewa mu ZUS

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym przywileju dla rodziców? Chociaż warto uzgodnić wcześniej swoją nieobecność w pracy z przełożonym, to w momencie wystąpienia nagłej sytuacji i konieczności skorzystania, pracodawca nie ma prawa odmówienia w przypadku zgłoszenia skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do 14. roku życia.

Źródło: infor