Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dodatkowy płatny urlop. Polacy nie mają o tym pojęcia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.04.2024 10:33

Dodatkowy płatny urlop. Polacy nie mają o tym pojęcia

laptop, ręce
Fot. Freepik/rawpixel.com

Większość Polaków nie ma pojęcia, że przysługuje im dodatkowy urlop. Mogą z niego skorzystać w momencie, gdy będą poszukiwać nowego zatrudnienia. Nadprogramowe wolne nie należy się jednak wszystkim. Kto konkretnie może wziąć dodatkowy urlop? 

Polacy nie mają pojęcia o istnieniu tego urlopu

Wielu pracowników nie ma pojęcia, że w przypadku utraty pracy przysługuje im dodatkowy urlop na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Serwis praca.trojmiasto.pl przytoczył przypadek swojej czytelniczki, która zwolniona po 2 latach i 3 miesiącach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Podobno podczas okresu wypowiedzenia przysługują mi dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy są one płatne? O ile takich dni mogę wnioskować? - zastanawiała się kobieta, cytowana przez serwis praca.trojmiasto.pl.

Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r. Wiadomo, kogo dotyczy

Ile dodatkowych dni wolnych przysługuje pracownikom?

Prawniczka Patrycja Roszczyniała postanowiła odpowiedzieć kobiecie i rozwiać jej wątpliwości w kwestii dodatkowego urlopu. Na łamach portalu wyjaśniła, że należą jej się płatne dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia

Okazuje się, że w przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia pracownikom należy się urlop w wymiarze 2 dni roboczych. Jeśli chodzi o trzymiesięczne wypowiedzenie i sytuację, w której utrata pracy następuje z powodu ogłoszenia upadłości czy innych przyczyn niezależnych od pracownika, to urlop wynosi 3 dni robocze.

Komu należy się dodatkowy urlop?

Patrycja Roszczyniała podkreśliła również, że udzielenie urlopu na poszukiwanie pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach dodatkowe dni wolne nie będą przysługiwały. Należą się one bowiem tylko wtedy, gdy umowa o pracę została wypowiedziana. Urlopu nie dostaną zatem ci, którzy sami zrezygnowali z zatrudnienia lub umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. 

Zobacz także: Padła główna wygrana w Lotto. Wiemy gdzie i ile pieniędzy dostanie szczęśliwiec