Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Gigant zwolni 1200 osób. ”Nie pierwsza i nie ostatnia fala"
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.03.2024 22:52

Gigant zwolni 1200 osób. ”Nie pierwsza i nie ostatnia fala"

Ericsson
Fot. East News/Rex Features

W Europę uderzyła kolejna fala zwolnień. Tym razem pracę straci aż 1200 osób. Powód? Gigant technologiczny szuka oszczędności. Wiemy, którzy pracownicy zostaną zwolnieni.

Kolejne masowe zwolnienia

W ostatnim czasie informowaliśmy już o fali zwolnień w Octopus Energy Kraków, firmie Aptiv, a nawet na Poczcie Polskiej. To trudny czas dla przedsiębiorców i nawet największych korporacji, ale również — a może przede wszystkim — pracowników. Już niedługo pracę ma stracić aż 1200 osób, zatrudnionych w szweckiej firmie Ericsson produkującej m.in. telefony komórkowe. Nie wiemy, jakie oszczędności uzyska w ten sposób korporacja, wiadomo natomiast, że to właśnie pieniądze będą powodem rekordowej w tym roku redukcji etatów.
 

Ważne informacje dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Wielu traci zniżki

”Trudny rok na rynku telekomunikacyjnym”

Jak podaje agencja Reutera, ”dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego spodziewają się, że 2024 rok będzie trudny”. Powodem mają być m.in. przewidywane spowolnienie sprzedaży sprzętu 5G w Ameryce Północnej i Indiach. Wcześniej redukcję etatów zapowiedziała również Nokia — po tym, jak w III kwartale 2023 r. sprzedaż spadła o 20%, firma zdecydowała się na zwolnienie aż 14 tysięcy pracowników. Teraz ”proponowane redukcje personelu w Szwecji”, zapowiedziała w oficjalnym komunikacie firma Ericsson.
 

To ”nie pierwsza i nie ostatnia fala zwolnień”

Masowe zwolnienia już po raz kolejny okazują się sposobem na optymalizację kosztów w tej firmie. Zaledwie w zeszłym roku zwolniono aż 8,5 tys. pracowników. Tym razem wypowiedzenia mają trafić przede wszystkim do rąk konsultantów, jednak firma stawia również na ograniczenie obiektów, w tym biurowych. W komunikacie firmy napisano:

Firma w dalszym ciągu realizuje swoją strategię mającą na celu osiągnięcie wyższego wzrostu i osiągnięcie długoterminowych celów w zakresie marży.

“To nie pierwsza i nie ostatnia fala zwolnień”, oznajmił analityk Paolo Pescatore z PP Foresight, cytowany przez Reuters, w komentarzu do sytuacji w tej branży.

źródło: interia biznes