Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przedsiębiorcy będą rozczarowani? Zapadła decyzja ws. nowej ulgi
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.03.2024 20:39

Przedsiębiorcy będą rozczarowani? Zapadła decyzja ws. nowej ulgi

Donald Tusk
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk/reporter

Na decyzję w sprawie wakacji od ZUS przedsiębiorcy musieli się sporo naczekać. Teraz jednak wszystko jest już jasne. Ile zyskają przedsiębiorcy? Kiedy program wejdzie w życie? Nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Sprawdzamy szczegóły.

Kto skorzysta z wakacji od ZUS?

W erze ciągłych podwyżek każda ulga czy bonus finansowy to dobra wiadomość. A na tą przedsiębiorcy czekali bardzo długo. Decyzja w sprawie wakacji od składek wreszcie zapadła. Wiele osób może jednak poczuć rozczarowanie — ulga nie będzie dla każdego. Z ”urlopu” skorzystać będą mogły osoby pracujące na własny rachunek. W sumie to aż około 1,7 przedsiębiorców. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Przede wszystkim wakacje od ZUS zostaną wprowadzone wyłącznie dla małych firm, zatrudniających maksymalnie 9 pracowników i osiągających roczny dochód nie większy niż 2 mln euro. Z wakacji nie skorzystają również przedsiębiorcy, którzy w danym roku wykonywali działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w roku założenia swojej firmy lub w roku go poprzedzającym.
 

Nie żyje jedna z najbogatszych Polek. Byłą "inspiracją dla nas wszystkich"

Nawet 1600 zł oszczędności

Właśnie tyle w tym roku przedsiębiorcy zaoszczędziliby na zaledwie jednym miesiącu wolnym od opłacania składek — na taki okres wakacji od ZUS pozwoli projekt ustawy przyjęty przez rząd. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niego raz do roku. W tym okresie to państwo opłaci za właściciela firmy składkę emerytalną, rentową, dobrowolną chorobową, wypadkową czy na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarności. Przedsiębiorca wciąż jednak będzie musiał opłacić składki pracowników — ich bowiem wakacje nie obejmą.
 

Kiedy skorzystamy z wakacji od ZUS?

Premier Donald Tusk przyznał, iż ma nadzieję, że przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Po przygotowaniu odpowiednich zapisów prawnych, ZUS będzie musiał dostosować systemy informatyczne, co prawdopodobnie zajmie najwięcej czasu. W efekcie ustawa powinna wejść w życie cztery miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Aby skorzystać z wakacji od ZUS, konieczne będzie złożenie wniosku. Donald Tusk podkreślił jednak, że na decyzję nie będzie trzeba czekać.

źródło: fakt.pl