Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pracujesz w tym zawodzie? Możesz dostać wezwanie do wojska
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.03.2024 16:36

Pracujesz w tym zawodzie? Możesz dostać wezwanie do wojska

żołnierze
Fot. Pixabay/MaciejBednarek

Wezwanie do wojska może już wkrótce trafić do wielu osób. Jak prezentują się plany rządu? Zdradził je wicepremier. Wiemy, które grupy zawodowe prawdopodobnie otrzymają wezwanie i ile można zarobić.
 

”Musimy być gotowi na każdy, również najgorszy scenariusz”

Chociaż jeszcze niedawno, bo zaledwie na początku lutego wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie Radia ZET potwierdził, że rząd nie planuje powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, wiele osób może spodziewać się wezwania do wojska. Sam wicepremier podkreślił, że musimy być gotowi "na każdy, również najgorszy scenariusz". 

Właśnie dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ma jeszcze w tym roku powołać nawet dwa razy więcej rezerwistów — tak wynika z opublikowanego w ubiegłym miesiącu projektu ustawy o obronie cywilnej kraju.
 

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Te osoby otrzymają wezwanie do wojska

W tym roku do odbycia ćwiczeń wojskowych może zostać wezwanych aż 200 000 żołnierzy rezerwy, a kolejne 41 000 żołnierzy ma otrzymać wezwanie do terytorialnej służby wojskowej. Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej powołane mają zostać 34 550 osób, a do zawodowej służby wojskowej — 21 000.

Szczególnie niektóre grupy zawodowe mogą spodziewać się wezwania. Są to m.in. kierowcy posiadający prawo jazdy kat. C i D, informatycy, lekarze, weterynarze czy nawet kucharze, nurkowie, spawacze i tłumacze. Podczas szkolenia pracownikom nie przysługuje płatny urlop, jednak mogą oni liczyć na urlop bezpłatny, połączony z wynagrodzeniem z tytułu szkolenia, nie zaś ze strony swojego pracodawcy.
 

Ile można zarobić na szkoleniu?

Dzienna stawka za odbycie szkolenia może być bardzo różna, zależnie od stopnia. Wynagrodzenie waha się bowiem od 130 zł dla szeregowego/marynarza i 150 zł dla kaprala/mata, przez 165 zł dla sierżanta/bosmana,  205 zł dla podporucznika/podporucznika marynarki,  320 zł dla pułkownika/komandora, 440 zł dla generała dywizji/wiceadmirała, aż do 515 zł dla generała broni/admirała floty i 615 zł dla generała/admirała.

Dodatkowo, zgodnie z art. 312 ustawy o obronie Ojczyzny, żołnierzowi przysługuje także ”świadczenie pieniężne rekompensujące” w wysokości 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika. Nie będzie ono jednak wyższe niż 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego w roku poprzedzającym pełnienie służby.

źródło: interia biznes