Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pojedziesz na urlop i szef dodatkowo ci za to zapłaci. Zbliża się świetna okazja
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2024 14:13

Pojedziesz na urlop i szef dodatkowo ci za to zapłaci. Zbliża się świetna okazja

pieniądze, praca
Fot.: Unsplash.com/Mimi Thian; materiały własne redakcji

Pojedziesz na urlop, a pracodawca jeszcze ci za to zapłaci. Pieniądze nie należą się jednak wszystkim i spełniać trzeba konkretne warunki. Komu należą się środki w ramach tzw. wczasów pod gruszą?

Pojedziesz na urlop i pracodawca ci za to zapłaci

Nadchodzi majówka i część pracowników oprócz dłuższego wolnego, skorzystać może również z tzw. wczasów pod gruszą. Odpoczynek w czasie urlopu będzie wówczas tylko jednym z profitów. Osoby, którym przysługują świadczenia z ZFŚS, mogą zacierać ręce.

Pieniądze za urlop z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ci się należą. W przypadku, gdy w twojej firmie działa ZFŚS, dofinansowanie wypoczynku wynika nie z dobrej woli pracodawcy, a z prawa. Dokładnie z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

Trzeba zapoznać się z zasadami wczasów pod gruszą

Kluczowe jest ustalenie zasad, jakie obowiązują w twoim zakładzie pracy. Pieniądze za urlop, czyli tzw. wczasy pod gruszą, najczęściej uzależnione są od tego, ile dni wypoczywać będzie pracownik. Przekroczenie długości wypoczynku lub zbyt krótki okres urlopowy może sprawić, że nie otrzymasz ani złotówki.

ZOBACZ: Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

Zazwyczaj, aby otrzymać pieniądze za wczasy pod gruszą, wymagane jest wzięcie urlopu na 14 dni. Warto jednak sprawdzić regulamin ZFŚS obowiązujący w danym miejscu pracy. Co więcej, ustawa daje prawo, aby pracodawca nie uwzględnił wszystkich świadczeń, a jedynie część z nich.

Pieniądze za urlop to nie wszystko

Najbliższa szansa na wzięcie wolnego i korzystania z urlopu, przy jednoczesnym otrzymaniu przelewu z racji wczasów pod gruszą, to długi weekend majowy. W tym roku sprytne użycie kalendarza i przypadających dni wolnych od pracy zaowocuje dłuższym odpoczynkiem i wykorzystaniem mniejszej ilości dni urlopowych.

ZOBACZ: 800 plus dostaniesz tylko pod jednym warunkiem. Nie ma innej opcji

1 maja wypada w środę. Kolejny dzień wolny od pracy to 3 maja, który wypada w piątek. Wystarczy zatem wziąć jeden dzień wolnego, aby odpoczywać przez 5 dni. Osoby chcące przedłużyć weekend majowy jeszcze bardziej mogą wziąć urlop 29.04 oraz 30.04. Wówczas ich długi weekend rozpocznie się już 27.04., a skończy dopiero 05.05. Oznacza to aż 9 dni wolnego, przy jednoczesny wykorzystaniu zaledwie trzech dni urlopowych.

Warto wiedzieć, że pieniądze z ZFŚS nie musisz otrzymywać tylko za urlop. Ustawa wskazuje, że pracodawca może w ramach działalności socjalnej wspomagać również obszary sportowo-rekreacyjne, działalności kulturalno-oświatowej, czy udzielania pomocy materialnej i w kwestii opieki nad dziećmi m.in. w żłobkach.

Źródło: infor