Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2024 10:20

Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

stary dowód osobisty
Fot. Domena publiczna

Stary dowód osobisty to nie tylko pamiątka. Jak się okazuje, zielony dokument może pozytywnie wpłynąć na twoje finanse. Mowa nie o pieniądzach, jakie można zarobić na sprzedaży historycznych pozostałości z poprzednich epok. Stary dowód osobisty może mieć kluczowe znaczenie w przypadku emerytury.

Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego, pomoże przy emeryturze

Kiedyś dowód osobisty nie był kawałkiem dwustronnego plastiku. Stary dokument tożsamości był zieloną książeczką z orłem w centralnym punkcie okładki. Obecnie nikt już z niego nie korzysta, ale osoby, które postanowiły nie pozbywać się starego dokumentu, mogą sporo zyskać i znacząco ułatwić sobie życie.

Wymiana dokumentów, nie tylko tych potwierdzających tożsamość, wiąże się z utratą ważności poprzedniego świadectwa. Przeważnie urzędnicy obcinają rogi, tak by nikt nie mógł już z niego korzystać. W przypadku starego dokumentu osobistego sytuacja jest o tyle ciekawa, iż wiadomości w nim zawarte mogą pomóc w ustalaniu prawa do emerytury.

Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

Emerytura może być wyższa, wszystko dzięki zielonemu dowodowi

Masz w domu stary dowód osobisty? Jeśli jeszcze nie przeszedłeś na emeryturę, to lepiej się go nie pozbywaj. Pieniądze, jakie wypłacać będzie ZUS, mogą zależeć od nieważnego od lat dokumentu tożsamości. Dlaczego? Wyjaśniamy.

ZOBACZ: Nie zrobisz przelewu, nie sprawdzisz stanu konta. Lepiej przygotuj gotówkę

Stary dowód osobisty może pomóc w ustalaniu prawa do emerytury. Zielone książeczki z odciętym rogiem mogą zostać wykorzystane przez ZUS do ustalania i potwierdzania stan pracy. Skorzystanie z tej opcji jest szczególnie ważne dla osób, które nie dysponują właściwymi dokumentami potwierdzającymi okres zatrudnienia.

Stary dowód osobisty może pomóc w ustalaniu wysokości emerytury

Na wysokość emerytury wpływają przede wszystkim trzy aspekty. Są to coroczne waloryzacje, wysokość odprowadzonych składek oraz przepracowane lata. To właśnie na dwa ostatnie warunki wpływać mogą informacje zawarte w starym dowodzie osobistym.

ZOBACZ: Część seniorów dostanie dwie trzynastki? ZUS stawia sprawę jasno

- Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem - mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Źródło: PAP