Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nawet 6 tys. zł "na rękę". Nabór trwa przez cały rok
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.03.2024 19:43

Nawet 6 tys. zł "na rękę". Nabór trwa przez cały rok

pieniądze
Fot. redakcja BiznesINFO

Nawet ponad 6 tys. złotych netto. Tyle można zarobić, decydując się na zaciągnięcie do jednej z umundurowanych formacji Rzeczpospolitej Polskiej. Nabór do służby trwa przez cały rok, a drzwi struktur są otwarte na nowych kandydatów. Ci jednak muszą spełniać szereg ściśle określonych wymagań i z powodzeniem przejść przez wszystkie etapy rekrutacji.

Straż Graniczna zaprasza w swoje szeregi

Portal o2.pl poinformował o niecodziennych spotkaniach, do jakich doszło ostatnio w Zespole Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie oraz w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Tym razem gośćmi uczniów byli funkcjonariusze z Wydziału Organizacji i Promocji oraz Wydziału Kadr i Szkolenia Straży Granicznej. Tematem była ich codzienna praca, a wśród słuchaczy dało się wyczuć duże zaciekawienie służbą.

Jednym z budzących największą ciekawość wątkiem było to, jak w ogóle dostać się do formacji SG i co ma ona do zaoferowania. Młodzież niedługo sama stanie przed wyzwaniem wyboru ścieżki zawodowej, stąd pytania były jak najbardziej zasadne. Jak się okazało, kandydaci na funkcjonariuszy muszą spełnić wiele wymagań, ale później mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Dobrą wiadomością była także ta, że nabór trwa cały rok, kwestią pozostaje więc tylko to, kiedy ktoś podejmie ostateczną decyzję.

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Ile zarabia funkcjonariusz Straży Granicznej?

Powszechnie mówi się, że służba w Polskim Wojsku czy Straży Granicznej to przede wszystkim misja, jednak nie oszukujmy się, że kwestie finansowe nie mają żadnego znaczenia. Portal o2.pl przytacza więc dane, zgodnie z którymi osoba do 26. roku życia, tuż po przyjęciu do służby, może liczyć już na pensję rzędu 4364,09 zł netto, zaś starsza, ale także bez stażu, na płacę na poziomie 4118,09 zł netto.

ZOBACZ: Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Polacy nie będą zachwyceni

Jak łatwo się domyślić, później jest jeszcze bardziej kusząco, bowiem po ukończeniu szkolenia podoficerskiego wynagrodzenie wynosi już 6064,33 zł netto (osoby do 26. roku życia) oraz 5594,33 zł netto (dla osób powyżej 26 lat).

Jest także pewien bonus, wynoszący 450 złotych. Od 1 marca otrzymują go funkcjonariusze pełniący służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

Rekrutacja do Straży Granicznej. Wymagania

Jak już wspomniano, nie każdy może zostać członkiem Straży Granicznej. Osoba przyjęta w jej szeregi musi mieć obywatelstwo polskie i nieposzlakowaną opinię, a poza tym nie może mieć na koncie wyroku za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Oprócz tego przyszły funkcjonariusz zobowiązany jest posiadać zdolność do pełnego korzystania z praw publicznych, co najmniej średnie wykształcenie, a także zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej. Wymagane jest również danie rękojmi zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych i pozytywne zaliczenie procedury kwalifikacyjnej.

Po podjęciu decyzji o wzięciu udziału w rekrutacji, termin złożenia dokumentów należy ustalić telefonicznie lub w aplikacji Nabór SG. Później pozostaje nam już tylko zgłosić się osobiście z kompletem dokumentów do biura przepustek Komendy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Źródło: o2.pl